Gastro MD | Adana

0
2659

Gastronomi yazı serimizde bu hafta, Nisan ayında gittiğimiz Adana var. Adana Gezi Rehberi yazısında↵ Adana’dan ne kadar etkilendiğimizi anlatmıştık. Öyle ki bize televizyonlarda aksettirilen ”belalı Adana” ve bizim gördüğümüz Adana birbirlerinden çok farklıydı 🙂 Aslında bela, heyecan, adrenalin bunların hepsi Adana’nın her şeyine, insanına, havasına, şehrin kendisine sinmiş durumda. Bu heyecanlı, cana yakın, belalı Adana 🙂 niye böyle diye uzun uzadıya hiç düşünmeyin, biz söyleyelim: Kebap abi! O muhteşem kebabı yiyip de kendinden geçmemek var mıdır? Veya aşka gelmemek, yerinde saymak? Ramazan ayında şu satırları yazmak, aklımda canlanan anılar… Yutkunuyorum..

Adana Kebabı İçin Öneriler

Bu ve diğer başlıklar altındaki önerilerimizi bizzat Adanalı insanlardan, Adana hakkındaki yazılardan, Vedat Milor’un Tadı Damağımda programından, TripAdvisor önerilerinden ve de Adana Gurmesi isimli Instagram hesabından derleyerek oluşturduk. Bazılarını denedik ve sadece beğendiklerimizi buraya yazacağız. Bunun haricinde denemediğimiz ama meşhur olan yerlerin isimlerini de vereceğiz.

Abidin Usta

Adana Meydanına çok yakın olan Abidin Usta, Kuruköprü Mahallesi’nde Kristal Otel’in 100 metre ilerisinde bulunuyor. Bize çokca önerilen bu mekanın kebabı gerçekten dillere destan. Tabii her Adanalı işletmecinin dikkat ettiği gibi kebaplar satır kıyma ile hazırlanıyor. Buradan sonra kebapların birbirlerinden farklı olmasını sağlayan şey doğru pişirme tekniği ve ette kullanılan malzeme. Abidin Usta naçizane yorumumuzla gerçekten usta ki, yağlı kebabı yerken gerçekten aşka geldik ve ardına ilerleyen saatlerde de bizi hiç rahatsız etmedi. Abidin Usta mekan olarak biraz salaş. Mezeler istediğimiz bollukta değildi. Mesela yoğurtlu mezeler servis etmiyorlar. Fakat fiyatı oldukça uygun. 1 porsiyon, 20 lira.

Abidin Usta, AdanaZeki Usta Kenan Evren Şubesi

Adana’nın meşhur Turgut Özal Caddesi’ne yakın olan Kenan Evren Bulvarı’ndaki Zeki Usta, Adana’da uğranılması gereken yerlerden biri. 10 yılı aşkın süredir bu şubesinde hizmet veren Zeki Usta, kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Bunu özellikle söylüyorum zira artık çok meşhur olmuş bazı kebapçılar, Adanalı insanlar tarafından ”kalitelerini bozdukları için” sevilmemekte. Zeki Usta, Abidin Usta’ya göre daha nezih bir mekan. Adana’sı da bir tık daha iyi geldi. Fakat o fark çok önemsiz bir fark, yani burada Abidin Usta’yı kötülemiş olmuyoruz. İkisi de efsane. Burada mezeler de daha bol. Yoğurtlu mezelerle beraber fındık lahmacun da ikram ediyorlar. Ayrıca mekanda devamlı çiğ köfte yoğuran biri de var. Eğer çiğ köftesi hazırsa çiğ köftesini de tatmanız gerek. Gerçekten çok iyi. Kebabın fiyatı ya 25 ya da 30 liraydı, bunu çok iyi hatırlayamıyorum. Fakat parasını sonuna kadar hakediyor.

Zeki Usta Kenan Evren Şubesi, Adana
Bu iki kebapçı hariç başka hangi kebapçıları ziyaret edebilirsiniz?
– Kolcuoğlu Restoranü
– Eyvan Kebap
– Beyzade Kebap

Adana’da Ciğer İçin Öneriler

Adana’da sabah kahvaltısının vazgeçilmezlerinden birisidir ciğer. Pazar sabahı ciğer yemeye diye otelden çıktığımızda vardığımız yerde gördük ki, sabahları ciğer yemek tüm Adana’ya mal olmuş. Yani sadece erkeklerin gittiği veya sadece zenginlerin veya sadece orta düzeyli insanların yaptığı bir şey değil. Onlarca farklı grup, ekseriyetle aileler seyyar sandalyelerde, keyifli sohbetler eşliğinde güzel bir sabahın keyfini çıkarıyor. Peki ciğer nerede yenilmelidir? İşin en güzel tarafı burası. Zira özellikle şurada yemelisin diye bir şey yok. Hepsi de birbirinden güzel. Tüm seyyarlar sinirleri alınmış erkek ciğeri kullanıyor. Büyük Saat Kulesi’nin hemen önündeki sokaklardan birine sabahın en erken saatlerinde onlarca seyyar ciğerci geliyor. Koca mangallarını yakıyorlar ve köz haline getiriyorlar. Sonra başlasın ciğer ziyafeti. İstediğiniz seyyarda, boş bulduğunuz yere oturmanız yeterli. Siz ciğer siparişinizi verirken masanız donatılıyor zaten. Genel olarak 6 şiş 18 lira şeklinde.. İsterseniz et şiş veya Adana’da isteyebilirsiniz. Ama kültüre uymak gerek. Bu lokum gibi ciğerleri tatmadan Adana’dan ayrılmayın.

Ciğer, Adana
Alternatif olarak;
– Ciğerci Mahmut (Vedat Milor burayı çok beğeniyor. Fakat Adanalılardan öğrendiğimiz kadarıyla fazla yoğunluktan biraz kalitesi düşmüş.)

Adana’da Şırdan İçin Öneriler

Adana’nın en kendine has yemeklerinden biri de kesinlikle şırdan. Aslında sadece şırdan değil, mumbar ve kırkkat da Adana’da sıkça tüketilen yemeklerden. Özellikle gece saatlerinde yenilen bu yemekler gerçek bir lezzet patlamasının tarifi aslında. Tane tane pilavın, ağzınızda hemen dağılan ve yumuşacık olan etle dansı inanılmaz. Et dediğimiz hayvanın bağırsağı ve mide bölümleri. Aslında bu yemekler o kadar değerli ki bir hayvandan sadece bir adet şırdan çıkıyor mesela. Peki neden gece saatlerinde yeniliyor? Denilene göre akşamdan rakıyı içenler, bu yemeklerin yağlı tatlarıyla kendine gelsin diyeymiş. 🙂

Şırdancı Bedo

Şırdancı Bedo, Tarihi Kazancılar Çarşısı’na oldukça yakın. Adana’da şırdanı nereden yemeniz gerektiğinin önemi var. Zira ana malzeme bağırsak ve mide olduğu için, bunların da özenle temizlenmesi gerekiyor. Şırdancı Bedo en meşhurlarından ve en iyilerinden. Şırdan 8 lira, kırkkat, 7 lira idi bizim gittiğimiz zamanlar. Fiyatları maalesef biraz pahalı. Çünkü bir oturuşta 3-4 şırdan çok rahat yenilebiliyor.

Şırdancı Bedo, Adana
Şırdancı Bedo, Adana
Alternatif olarak;
– Şırdancı Cumali
– Şırdancı Eşo

Adana’da Alternatif Tatlar

Kaburgacı Yaşar Usta

Adana’da kebabı ve şırdanıyla meşhur olmayan ender mekanlardan biri diye tanımlayabiliriz Yaşar Usta’yı. Adana Merkez Parkı’nın Yüreğir tarafında bulunan Kaburgacı Yaşar, kaburga etini şiş haline getirmiş ve sunmuş. Zaten Adana kebabının da makbulü olan kaburga etine alışık olan halk, şiş halini de çok sevmiş ve zamanla burası ünlü bir mekan olmuş. Oldukça büyük olan mekanı birçok ünlü de ziyaret ediyor. Otoparkında hep lüks arabalar mevcut. Fakat fiyatlar bu lüks arabalarla uyuşmayan cinste, çok cazip. İki kaburga şiş 18 lira. Zaten bu iki kaburga şiş oldukça doyurucu oluyor. Elbette yanında gelen salatalar, güzel ekmekler de işin cabası. Fakat uyaralım, etler her zaman çok yumuşak olmuyor. Aynı şişte kayış gibi bir et tanesiyle, yumuşacık et tanesi birarada olabiliyor. Biz sebebini anlayamadık ama, bu konuda eleştiri alan bir mekan olduğunu belirtelim. Son olarak içecek olarak kesinlikle şalgam isteyin. El yapımı şalgamları Adana’daki en iyi şalgamlardan biri olabilir.

Kaburgacı Yaşar Usta, Adana
Kaburgacı Yaşar Usta, Adana
Atıştırmalık Olarak Şalgam ve Simit

Adana’nın siyah havuçtan yapılan şalgamı malumunuz olduğu gibi çok meşhur. Bu şalgamın amacı, yemek öncesi ağız içinizin bir güzel temizlenmesi ve yenilecek yemekler için tüm tat duyularınızın hazır hale gelmesi. Adana’da da her köşe başında şalgam ve simitçi var. Açlığı bastırmak adına deneyebileceğiniz bir ikili. Ayrıca simitlerin de alışıla gelmişten farklı olduğunu belirtmekte fayda var.

Arzu Şalgam, Adana
Kazım Büfe

1938’den beridir hizmet veren Kazım Büfe, Adana insanının bir buluşma noktası. Aynı zamanda sosyalleşme mekanı da denilebilir. Ne var burada? Milkshake’in atası ballı muzlu süt var. 7 liraya size istemediğiniz kadar çok muzlu süt veriliyor. Çok matah bir şey beklemeyin, bildiğiniz muzlu süt aslında. Fakat sıcak Adana günlerinde sağlıklı bir serinletici içecek olduğu kesin. Yanında da ”yengen” isimli tostunu deneyebilirsiniz.

Kazım Büfe, Adana
Kazım Büfe, Adana
Şam Tatlısı ve Taş Kadayıfı Denemelisiniz

Adana’da her köşe başında şalgamcılar olduğu gibi, tatlıcılar da var. Kimisi seyyar kimisi dükkan. Şam tatlısı veya bir diğer ismiyle Şambali, buralarda çok meşhur. Mümkünse kaymaklı olanını denemekte fayda var. Taş kadayıf ise içi farklı malzemelerle doldurulmuş şerbetli bir kızartma aslında. Fıstıklı, cevizli, kaymaklı. Bu tatlılar sadece 1 lira. Adana’da gezerken ağzınız boş kalsın istemiyorsunuz. 🙂 Şekerden çok baymadıysanız bulduğunuz yerde, hele de gözünüze güzel gözüküyorsa tadına bir bakın.

Taş Kadayıfı, Adana
Alternatif tatlardan Levent Börekçilik ve de Adana kelle paçasını da bir denemeniz lazım. Bizim vaktimiz olduğu için deneyemedik ama bu iki tadın da yine çok meşhur olduğunu belirtelim. Şimdiden lezzetli bir gezi diliyoruz. Bir sonraki yazıya kadar hoşça kalın 🙂

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin