Adana Gezi Rehberi | Patoloji

0
2604

“Her güzelin bir kusuru vardır.” demiş atalarımız.

Adana da ne kadar güzel ve hoş bir şehir olsa da yemekten ulaşıma birçok konuda kötü yanları var. Tabii büyük bir şehir olan Adana’yı 2 günde gezdiğiniz zaman bazı ayrıntıları atlayabiliyorsunuz. Ama yine de dikkat ettiğimiz ayrıntılar gezenler için yeterli olacaktır.

ADANA’DA ULAŞIM

Trafiğe Dikkat!

Ulaşım konusu bir şekilde hallolur, önce siz sağ salim bir şekilde karşıdan karşıya geçmeye bakın.

Trafik ışıkları bile bazen yetersiz kalıyor Adana’da. Bazı caddelerde araba trafiği hiç duraklamıyor bile. Kendinizi karşıya atabilmek için doğru zamanı kollayıp 100 metre koşucuları gibi iyi bir çıkış yapmanız gerekiyor. Yoksa arabaların altında kalma ihtimaliniz bayağı yüksek😄.

Belediye otobüsleri dışında dolmuşlar da çalıştığı için derli toplu bir ulaşım ağı yok Adana’nın. Yerlisi olmadığınız sürece kaybolma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca dolmuşların kafalarına göre çalıştığını düşünürsek belli bir saatten sonra sefer bulamayabilirsiniz. Ya da gittiğiniz yerden taksiyle dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca özel araçla gelmeyi düşünenler için trafik fazla can sıkıcı olabilir. Kalabalık olmasının yanı sıra kural tanımaz Adana şoförleri size ” Ya bunlar nasıl kaza yapıp ölmüyorlar? ” sorusunu sorduracak kadar çılgın olabilir.

Son olarak uyarı niteliğinde değinmemiz gereken bir nokta var: İnsanların yürüdüğü her yerden motorlar geçebiliyor. Köprüden geçerken, çimlere oturup ayağınızı uzatırken ve kaldırımda giderken motorsikletlilerle karşılaşabilirsiniz. Kendinize ve ayağınıza sahip olun deriz, sonra ezip geçerler mazallah.

ADANA’DA YEMEK

Adana’da yemeğin nasıl bir patolojisi olabilir diyebilirsiniz. Bu tamamen sizin beklentilerinizle alakalı.Mezeler süper, yemek gelmeden zaten mezelerle doyuyorsunuz diye duyduk ama mezeler beklentilerimizin altında kaldı. Tabii ki her mekanda yine salatalar, ezmeler servis edildi ama çok fazla çeşit yoktu.Sadece Kebapçı Ziya közlenmiş soğanından kendilerinin yoğurduğu çiğ köfteye kadar yapmıştı.

Seyyar satıcılardan tatlı yerken fiyatını sormanızı öneririz çünkü sormadan alırsanız kendi kafalarına göre fiyat belirleyebiliyorlar. Bu söylediğim bütün seyyar satıcılar için geçerli değil tabii bizim başımıza sadece bir kere geldi.

Kazım Büfe’nin muzlu sütü güzel ama bize sorarsanız özel bir tat değildi. Evinizde blender varsa aynısını siz de yapabilirsiniz. Ayrıca büyük porsiyonlardaki muzlu sütü bitirmek için akla karayı seçebilirsiniz.

Eğer kolesterol probleminiz varsa yemek yerken dikkatli olmalısınız çünkü Adana’da kendinizi durduramayacağınız şimdiden garanti. Bol yağlı yemekler sizin sağlığınızı tehdit etmese bile başınızı döndürebilir.

Yumuşak yiyeceklerin ağızda bıraktığı histen midesi bulananlar için şırdan yemek gerçekten zor olabilir. Ama yine de kendinizi zorlayarak bir tane deneyebilirsiniz.

ADANA’DA SOSYAL HAYAT

Adana’nın nasıl bir yer olduğu hakkında çok şey duymuşsunuzdur mutlaka. Tehlikeli bir yer olduğu, suç oranlarının yüksek olduğu, oraya giderken dikkatli olunması gerektiği genel olarak insanların hemfikir olduğu şeyler. Böyle bir algının oluşmasının temelinde ülkemizde terör olaylarının patlak vermesi yatıyor. Terörden kaçan halk kendini Adana, Mersin, Antalya gibi şehirlere atmış. Beklenmedik bir şekilde evlerini ve yaşadıkları hayatı geride bırakmak zorunda kalan insanlar için yeni bir hayata başlamak zor olmuş. Bu sosyal şokun üstüne bir de maddi sıkıntılar eklenince suça eğilim de doğal olarak artmakta.

İşin aslında kentin genel suç oranları çok yüksek değil. Bu da demek oluyor ki aslında o kadar da korkulacak bir şey yok. Zaten suç oranlarını artıran belli başlı yerler var ve bunların büyük kısmı Yüreğir İlçesi sınırları içerisinde. Oralara gitmekten imtina ederseniz bir sorunla karşılaşmazsınız muhtemelen.

Seyhan Nehri bu ilçe ile geri kalan Adana’yı birbirinden ayırıyor. Bağlantı çeşitli köprülerle sağlanıyor. Biz Kaburgacı Yaşar’a gitmek için bu köprülerden geçtik ama size geçmemenizi tavsiye ediyoruz. Yine de siz bilirsiniz tabii :).

ADANA’DA SICAK

Duvarı nem insanı gam yıkar. Bu atasözünü Adana yanlışlıyor. Çünkü bu nem hem duvarı hem de insanı yıkabilecek kadar güçlü. İç Anadolu gibi kuru bir iklimden geliyorsanız gece nem sizi uyutmayabilir. Bütün geceyi yatağınızda dönüp uykunuzu alamazsanız ertesi gününüzü de berbat edebilirsiniz. Otel görevlilerinden ince battaniye isteyerek bu durumdan kurtulma şansınız var.

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin