Seyahatinizi Kolaylaştıracak Tüyolar

0
1980

Okullar bitti, üzerine bayramı atlattık bir de çirkin parti arabalarının yaygarasına maruz kaldığımız seçimler de bitince artık sıra yaz tatiline geldi. (Tabii birkaç gün sonra üniversite sınavlarına girecek olan lise öğrencilerini de unutmayalım, hepinize başarılar.) Yaz tatili genelde hepimiz için yılın en güzel tatilidir. Uzundur görüşemediğin kuzenini gördüğün düğünler, deniz-kum-güneş üçlüsü veya bir yurt dışı seferi. Bu tatiller elbette çok güzel olmalıdır ama bazı noktalarda ufak tüyolar tatil keyfini daha da artırabilir. Bu yazımızda yıllardır yaptığımız gezilerden öğrendiklerimizi sizler için derledik.

Sağlık

Gittiğiniz Ülkelerde Salgın Hastalık Var mı Kontrol Edin

Sağlığımız en önemli zenginliklerimizden şu hayatta, belki de en önemlisi. http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/AlfabetikListe sitesinden veya https://wwwnc.cdc.gov/travel sitesinden gideceğiniz yerlerde herhangi bir salgın var mı, veya bazı aşıları olmanız gerekiyor mu kesinlikle kontrol edin. Mesela Amerika’daki olan bazı hastalıklar Türkiye’de yok. Yani gideceğiniz ülke ne kadar gelişmiş olursa olsun bu sitelerden kontrol yapmanız önemli.

İklimi Sıcak Yerlerde Yanınıza Hametan Alın

Hametan ilacı kısaca pişik kremi. Özellikle nemli ve sıcak yerlerde baş belası haline gelebilen pişikler sadece kendiniz için değil, aile olarak gidiyorsanız bebekleriniz için de kullanılabilecek bir krem. Pişik harici güneş yanıklarında, kurumuş ciltlerde veya küçük kesikler veya çiziklerde de kullanılabilir.

Güneş Kreminizi Almayı Unutmayın

Güneş kremsiz bir yaz tatili ciddi konfor eksikliklerine sebep oluyor 🙂 Sadece deniz-kum-güneş üçlüsü için değil, bir yurt dışı seyahatinde de bol bol gezdiğiniz için gün boyu güneşe maruz kalıyorsunuz. Hele bir de hasas bir cildiniz varsa gelsin güneş yanıkları. Hangi kremi almalıyım diye sorarsanız yapılan araştırmalar gösteriyor ki 30 faktör güneş kremlerinin koruyuculuğu ile 50 faktör güneş kremlerinin koruyuculuğu arasında herhangi anlamlı bir fark yok. Kısaca bütçeniz hangisine uygunsa onu alın, 50 faktör olsun diye bütçenizi zorlamayın.

Yeme-İçme

Çaysız Yapamıyorsanız Küçük Bir Termos Alabilirsiniz

Özellikle Avrupa ve Amerika’da çay bulmak pek de kolay olmuyor. Yurt dışına çıkınca kısa bir süreliğine oranın insanı gibi yaşamak aslında en iyisi. Fakat ben çaysız yapamıyorum diyorsanız küçük ama kaliteli bir termos edinmenizi öneririz. Türkiye’den götüreceğiniz poşet çaylar sizi gün boyu idare edebilir. Tabii içerisine illa ki çay koyacak değilsiniz. Belki bir manzara karşısında oturup bir kahve içmek için veya gün boyu marketlerden su almamak için(Avrupa’da küçük pet şişeler 1 euro 😞) kullanabilirsiniz.

TripAdvisor Önerilerine Gitmeden Önce Bakın

Yurt dışına ilk vardığınızda restoran restoran gezmek yerine TripAdvisor önerilerine bakmanız en iyi yöntem. Çünkü nerede ne yenir, ucuza yenir, güzel midir, kötü müdür oradan öğrenebiliyorsunuz. Mesela bizim ilk yurt dışı gezimiz olan Sırbistan’da Dva Jelena isimli bir mekan vardı. Meğerse bu restoranın alamet-i farikası geyik etiymiş. Fakat biz bunu bilmeden çok alakasız şeyler yemiştik. Sonradan durumu öğrenince de hayıflanmıştık. Kısaca TripAdvisor’a kesinlikle bakın 🙂

Gezerken

Sırt Çantası Gerçek Bir Hayat Kurtarıcı

Bir yerde gezerken elinizi dolduracak birçok şey olabilir. Gözlüğünüz, marketten aldığınız bir pet şişe, belki yanınızda taşıdığınız pasaport ya da yağmurlu bir hava için küçük bir şemsiye. Elinizde ağırlık yapmamasını istiyorsanız sırt çantası götürmeniz harika olur. Sadece sizin için değil, grubunuzdaki arkadaşlarınızın da işine yarar. Eğer ki seyahatiniz için sadece bavul hazırladıysanız, sırt çantası da almayı ihmal etmeyin.

BİM Poşeti Olmadan Olmaz

BİM olur, A101 olur, Şok bile olur 🙂 Bu tarz poşetleri kirli kıyafetlerinizi koymak için veya yurt dışında aldığınız ürünleri muhafaza etmek için kullanabilirsiniz. Hatta bu basit öneriler hariç başka birçok şeye yarayabiliyorlar. Mesela Madison Square önünde BİM poşetiyle fotoğraf çekinmek gerek 🙂

İnstagram: Merve Ertem @mrvertem

Offline Harita Uygulamalarını İndirin

Yurt dışına çıkınca elbette telefonunuzun interneti olmuyor. Ya oradan hat alacaksınız ya da WiFi olan yerlerde takılacaksınız. WiFi hemen tüm kafelerde var. Fakat her zaman kafede oturmayacağınız, yön bulmak için çaba sarfedeceğiniz anlar olacak. Bunlar için en güzel yöntem offline harita uygulaması. Özellikle Avrupa şehirleri için CityMaps2Go en iyi uygulamalardan biri. Fakat Google Maps’de offline olarak kullanılabiliyor zira GPS için internetinizin olması gerekmiyor. Google Maps’te de belirli noktaları işaretleyerek offline olarak kullanabilirsiniz.

Otel-Hostel

Kalacağınız Yer İlla ki Şehir Merkezinde Olmak Zorunda Değil

Şehir merkezine yakın olan oteller, hosteller Avrupa gibi ülkelerde daima işe yarıyor. Zira ya şehirler küçük ya da görülmesi gereken yerler birbirlerine çok yakın oluyor. Fakat bazı durumlarda şehir merkezinden uzakta muhteşem manzaralara sahip yerler olabiliyor. Mesela Sırbistan’da şehir merkezine 2.5 km uzakta kaldığımız hostel, Sava Nehri üzerinde bildiğiniz yüzüyordu. (Otel MD Belgrad) Üstelik her sabah nehrin kenarında kahvaltı yapmak ve uzaklardaki yeşillikleri izlemek harika bir deneyimdi bizim için. Kısaca gideceğiniz şehri önceden araştırın ve güzel lokasyonlarını duruma göre şehir merkezine tercih edin.

Kalınacak Yer Seçiminde Altın Tavsiyeler

Otel, hostel seçimleri bazen sıkıcı olabiliyor. Yüzlerce seçenek arasında hangisi daha iyi, hangisi daha ucuz bulmak zor olabiliyor. Bunun için hazırladığımız kapsamlı rehberi şiddetle tavsiye ederiz: http://www.gezimd.com/2017/06/28/seyahatlerde-konaklama-incelikleri/

Ulaşım

Biletler İçin Doğru Zamanı Kollayın

Doğru zaman konusunda en büyük sıkıntı uçak biletlerinde yaşanıyor. Yapılan araştırmalar göstermiş ki güya 11 ay öncesinde alınan biletler en ucuz biletlermiş. Fakat bizim ülkemizde kampanyalar pek öyle gitmiyor. Öncelikle kampanyaları kaçırmamak gerek. Genelde bu kampanyalar yazın sonlarına doğru gelecek sene için yapılıyor ve bir de kışa doğru gelecek senenin yaz-sonbahar ayları için yapılıyor. Bunlar haricinde mobil uygulamalar için de kısa süreli indirimler yapılabiliyor. Bunlardan haberdar olmak için düzenli olarak siteleri takip etmeniz gerekiyor. Fakat bunları kaçırırsanız da üzüleceğiniz bir şey yok. Mesela yaz tatilleri için ucuz biletler yine nisan ve mayıs başlarında rahatça bulunabiliyor. Fakat bu aylarda iki güne bir siteleri takip etmeniz gerek. Veya www.skyscanner.com sitesinden alarm oluşturmanız gerekiyor.

Uçak biletleri hariç Doğu Ekspresi’de son zamanların popüleri olduğu için o konuda da bir bilgilendirme yapalım. Biletler gidilecek tarihlerin hep 1 ay öncesinden açılıyor ve açıldığı gibi birkaç günde genelde doluyor. O yüzden tam tamına 1 ay öncesinden kontrol etmeniz gerekiyor.

Şehir İçi Ulaşımlarda Dikkat Edilecek Hususlar

Eğer tek başına geziyorsanız taksileri pek önermiyoruz. Çünkü bazı soygun olaylarını hem dinledik hem okuduk. Fakat birkaç kişiyseniz ve fiyatı da ucuzsa çekinmeyin. Ama burada da korsan taksicilere dikkat. Gitmeden önce fiyat konusunda kesin olarak anlaşın. Bir kuruş fazlasını vermeyin.

Otobüsler konusunda bazı şehirlerde güzel uygulamalar var. Mesela Roma’da Roma Pass alıp biletinizi müzeler için ve rehberler için kullanabiliyorsunuz ve de oldukça ucuza getiriyor. Aynısı Amsterdam’da da var. Veya bazı şehirlerde de birkaç günlük ulaşım bileti alınabiliyor. Mesela Prag’da mevcut. Bu biletlerde de 3 günlük bilet alıp belirledikleri biniş adedince binebiliyorsunuz ama yine daha ucuza geliyor. Bazı şehirlerde de mesela Belgrad, Üsküp gibi yerlerde otobüsler ücretsiz. Fakat bazı illegal durumlar var. Şu linke bakabilirsiniz(Belgrad Patoloji)

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın 😊

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin