Ağustos’ta Gezmek İçin Avrupa’daki En İyi 5 Şehir

0
2244

Aylara göre Avrupa’yı ele aldığımız serimizin Ağustos ayağına hoşgeldiniz. Ağustos ayı seyahat severler için en iyi ay sayılmaz; Kuzey Yarım Küre sıcaklarla kavruluyorken Güney Yarım Küre’de çetin kışlar hakim. Nereye giderseniz gidin hava sizin için bir problem. Ancak çoğu insan tatillerini/yıllık izinlerini Temmuz-Ağustos aylarında değerlendirebiliyor, üstelik deniz-kum-güneş tatillerinin tadı en çok bu aylarda alınıyor. Tüm bunları göz önünde bulundurunca faydalı bir listeye ihtiyaç doğuyor.

Avrupa yıllarca Türk turistler için vazgeçilmez bir bölge oldu. Coğrafi yakınlığı, zengin kültürü, dil özgürlüğü, çılgın gece hayatı her zaman burayı cazip hale getirdi. Çoğu insan için buranın eksisi ise maliyet, ülkelerin büyük çoğunluğu Türk Lirası’na göre değerli paralar kullanıyorlar. Özellikle 2018’de Türk Lirası’nın aşırı değer kaybı bu eksiyi oldukça katmerli hale getirdi. Bu nedenle Avrupa tatilleri bu yaz neredeyse bir lüks.

Yine de akıllı planlar ve erken rezervasyonlar ile bu işten sağ çıkabilirsiniz. Haydi listemize başlayalım!

Tarihi dokular üzerine Deniz-Kum-Güneş parçacıkları : Kotor-Budva ikilisi | KARADAĞ 🇲🇪

Kotor, kanyona gizlenmiş, korunaklı bir liman kenti ve tarih ile çepeçevre sarılı vaziyette. Venedik surları şehrin geniş tarihinin ve eşsiz mimarisinin tamamlayıcılarından sadece biri. Orta Çağ’dan kalan Old Town (Eski Şehir), 2. Dünya Savaşı anıtları, Napolyonik kapılar ve Osmanlı esintileri ile çağdan çağa geçiyorsunuz. Kotor Kalesi ise ikonik fotoğrafların kaynağı. Uzun ve yorucu bir tırmanıştan sonra zirveye ulaşıyorsunuz ve buna kesinlikle değiyor. Denizi ve plajları ile meşhur olmasa da yüzebileceğiniz birkaç plaj mevcut Kotor’da. Gece hayatı Old Town’da oldukça canlı, turistler ve yerliler Old Town’ın dar sokaklarında gece boyunca eğleniyorlar. Karadağ para olarak Euro kullanıyor ancak ürünlerin/hizmetlerin fiyatlandırılması Batı Avrupa kadar yüksek değil, bu da burayı bir nebze ucuz kılıyor.

Kotor-Budva ikilisi

Budva, Kotor’un tarihi azaltılmış, Deniz-Kum-Güneş’i arttırılmış kardeşi 😂. Benzer mimari özellikleri Budva’da da görmek mümkün, ancak plajları Kotor’unkilere göre oldukça iyi durumda. Gezmek için Kotor, yüzmek için Budva!

Kotor ve Budva’yı detaylıca ele aldığımız yazılarımız için:

Kotor-Budva ikilisiSerin ve gizemli: Tallinn | ESTONYA 🇪🇪

Estonya’nın başkenti Tallinn, Kuzeybatı Avrupa’da, Baltık Denizi’ne sahili olan bir şehir. Ağustos ayı boyunca sıcaklıkların 20-25°C’lerde dolandığı bir yer burası, yani hava durumu sizin lehinize. Yaz aylarında kıyı şeridi sahile inenler ile oldukça canlanıyor. Şehrin ikonik Kadriorg Parkı, gotik mimarisiyle şehir meydanı, zengin tarihi dokuları, havası ve konumu burayı ucuzlatılmış bir İskandinav alternatifi yapıyor. Kalabalıktan uzak, hippi bir gezi için ideal bir yer :).

Old Town bölgesi, Tallinn
Tallinn

Kenarda kalmış saklı hazine: Gent | BELÇİKA 🇧🇪

Bırakın tüm turistler Brüksel ve Brugge’a seyahat etsin. Siz Gent’e bir şans verin, ve Gent’e şans vermiş şanslı insanlardan biri olun 😂. Gent’te ne ararsanız var: tarih, modern şehir atmosferi, müzik, alışveriş, cüsseli Avrupa kaleleri.. Ve bunlar sadece var değiller, en iyi halleriyle oradalar. Örneğin müzik; UNESCO, Gent’i “Müziğin Üretken Şehirleri”nden biri ilan etti ve bu şehirler dünya genelinde parmakla sayılacak kadar azlar. Örneğin tarih; 5. yüzyıla dayanan geçmişi hala hissedilebilir olarak korunmuş. Şehirde 3 ayrı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş anıt var. Örnekler arttırılabilir ama bahsetmek istediğimiz diğer bir nokta, şehrin ne kadar bisiklet dostu olduğu. Bisiklet kiralayıp şehri hissetmek Gent’in vazgeçilmez aktivitesi.

NOT: Gent, Brüksel ve Brugge’ün tam ortasında yer alıyor. Yani iki şehire de kolayca buradan ulaşabilirsiniz ya da Brüksel’den Brugge’a geçişte Gent’e uğrayıp bir şans vermeniz de mümkün.

Gent

GentBaltık kıyılarının mütevazi güzeli: Gdansk | POLONYA 🇵🇱

Baltık rivierasındaki bu cesur liman kentinde ciddi bir tarih yatıyor. Tersane vincinin geçmişi 15. yüzyıla dayanıyor ve elbette şehir anti-komünizm hareketi “Birlik”in doğduğu yerlerden biri. Ünlü yapısını bir yana koyarsak, bu yer Gotik bazilikaları ve fotoğraflanmaya değer tarihi caddelerinin görüntüsüne rağmen gerçekte oldukça hippi ve modern. Şehrin titreşimlerini keşfettikten sonra kıyı beldesi Sopot’ta sahil partilerine kendinizi bırakın. Oldukça eğlenecek ve bir çok İnsta-değer fotoğraf biriktireceksiniz.

Gdansk
Gdansk

GdanskBir İnstagram Klasiği: Santorini | YUNANİSTAN

Kıskandıran gün batımı fotoğrafları ile tanıdığımız beyazlar içindeki ada Santorini son zamanların en popüler turist destinasyonlarından. Rodos ile birlikte Santorini kombinasyonu arzu ettiğiniz deniz-kum-güneş konseptini Türkiye’den çok da uzaklaşmadan sunabilir. Size de güzel bir teras bulup Yunan mutfağı eşliğinde manzaraya hayran kalmak ve bol bol fotoğraf çekmek düşer! 🙂

Günbatımı, Santorini
Rodos’un Pefkos Plajı, Santorini

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin