Marmaris Gezi Rehberi | Patoloji

0
2273

Şüphesiz ki Marmaris Türkiye’nin en sevilen tatil yerleri arasında. Bizim de gözlemlerimize, tecrübelerimize göre Marmaris haksız yere rabet görmüyor. Ancak elbette Marmaris’in de geliştirilmesi gereken yanları var.

Bu “yanlar” pek fazla olmasa da, burada ele alarak bir bakış açısı sunmak istedik. Gelin Marmaris’in patolojisine göz atalım.

Marmaris’te Yemek Mekanları

Bahsetmek gerekir ki Marmaris’te yöresel yemekler yapan mekan sayısı oldukça az. Kapurcuk’tan Gastro MD yazımızda bahsetmiştik ancak orada aperatif ürünler bulabiliyorsunuz. Gerçek bir yöresel akşam yemeği yemek istiyorsanız pek seçeneğiniz yok.

Benzer bir problem olarak eklersek: Marmaris’te lezzetli ve kaliteli yemekler yapan mekan sayısı da az. Mekanlar genellikle deniz kenarı konumlarını ilgi odağı haline getirmişler ve servis edilen ürünün kalitesi ikinci plana atılmış. Yat marinası bölgesindeki birkaç köklü restoran çizgisini korumuş ancak ilçe genelinde tablo benzer. Aynı şeyi içecekler için söylemek de mümkün ama bu konuda Yunus Bar gibi birkaç yeri tenzih etmek gerek, zira sunum ve lezzet bir arada tutulabilmiş bu mekanlarda.

Marmaris Dede Restaurant’ın üst katından manzara

Ele alınacak bir diğer nokta, turistik belde pahalılığı. Fiyatların birkaç para birimine göre ayarlandığı bu turistik yerlerde alışılmış bir şey. Yine de Alaçatı, Bodrum seviyelerinde bir pahalılık yok; Marmaris pahalı değil göreceliliği var bu noktada🤭

Marmaris’te Ulaşım

Marmaris genelinde ulaşım dolmuşlarla sağlanıyor ve şanslıysanız konforlu, klimalı bir dolmuş kullanıyorsunuz. Ancak klimasız, kalabalık bir dolmuş yolculuğu da sizi bekliyor olabilir. Belirli bir standart yok. Dolmuş ücreti 3₺, büyük şehirlerdeki ulaşıma göre biraz pahalı.

kaynak:marmarisinfo.comAyrıca tüm güzel Türkiye’mde geçerli olduğu gibi, burada da yaya geçitlerinde yayalara yol verilmiyor. Bu duruma tüm Türkler alışmış olsa da, Marmaris özellikle Avrupalı turistlerin sık tercih ettiği bir yer ve turistlerin kafa karışıklığını onlarla birlikte karşıdan karşıya geçerken gözlemleyebiliyorsunuz. Ne yaparsınız ¯\_()_/¯

Marmaris’te Konaklama

Marmaris’te kalacak yer bulmak oldukça kolay: Marmaris temiz apartlar, pansiyonlar ve oteller ile dolu. Burada bahsetmeye değer şey şu; eğer denizde bolca vakit geçirmek istiyorsanız özel plaja sahip bir yerde konaklamak isteyebilirsiniz. Eğer bir otelin denize yakın olup olmadığını haritalara bakarak kontrol ederseniz ve bu otelin özel bir plajı yoksa iki seçeneğiniz var: bir mekanın/otelin özel plajında şezlong kiralamak ya da halk plajına yola koyulmak. Halk plajı Marmaris merkezinin batısında kalan bölgelerden uzakta ve ulaşım zor olabilir.

Sözü açılmışken Marmaris halk plajından da bahsetmek gerekir. Maalesef ülke genelindeki hemen her halk plajı gibi burası da “Mavi Bayrak” etiketine sahip ama buna rağmen kirli. Kumsalı sigara izmaritleri ve çöpler ile gündüz kirletiliyor. Su ise hayal kırıklığı; bulanık ve bir miktar kalabalık. Duşlar ve soyunma kabinleri hor kullanılıyor. Elbette bunlar plajın suçu değil, insanlar gerekli özeni göstermedikleri için durum böyle. Üzücü, ancak deniz kirliliğini / plaj kirliliğini elimizi taşın altına koyarak aşabiliriz: ümit var.


Merak edilen önemli bir diğer nokta: Marmaris’in havası. Marmaris, tecrübelerimize göre o kadar nemli bir yer değil. Gölgesinde rahat edebiliyorsunuz. Ayrıca Marmaris’in havası kirli değil, güzel bir bonus.

Marmaris’in bizce problemlerini listeledik. Kısa bir yazı oldu ama bu nihayetinde patoloji serimiz için olumlu bir şey 🙂 Siz ne gibi patolojilerle karşılaştınız? Yorumlara bırakmayı unutmayın. Başka serilerde görüşmek üzere 👋👋

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin