Küçük Kadıköy, Eskişehir | Anatomi

0
2385

Eskişehir’in methini sizde en az benim kadar duymuşsunuzdur. ”Çok güzel bir şehir”, ”tam bir öğrenci şehri”, ”şaşırtıcı derecede güzel” Doğrusu Türkiye’de abartmak biraz sevilir. 🙂 Dedikoduyu sevdiğimizdendir bizim abartmamız. Tabii bir de Türkiye’deki şehircilik anlayışını düşününce, Avrupa şehirleriyle karşılaştırınca Eskişehir’in biraz abartıldığını düşündüm. Çok yanlış düşünmüşüm, eksisi değil fazlası var. Ben Gezi MD ekibinden Samet Keklik, tek başıma geçirdiğim bu geziyi sizlerle paylaşıyorum. Başlıyoruz…

Eskişehir bir Avrupa Şehri

Eskişehir kavramını özel ad olarak değil de ”eskimiş şehir” anlamıyla düşünürsek, Avrupa’nın birçok şehrindeki old town bölgesini de aklımızda tutmak gerekir. Avrupa’yı görülesi yapan şey de bu old town bölgeleridir aslında. Yani eski şehir bölgesi. İşte bizim Eskişehir’imizi de güzel kılan unsurların başında bu ”old  town” konsepti geliyor. Aslında şehirde özellikle yeni şehir/eski şehir ayrımı yok, fakat Porsuk Çayı ve çevresi yani Adalar kısmı, büyük bir old town diyebiliriz.

Tarihi yapılar korunmuş, yeni yapılar tarihi yapılarla uyumlu olacak şekilde dizayn edilmiş, yollar estetik taşlarla döşenmiş, her köşe başında bir sokak sanatçısı var, insanlar eğleniyor ve gerçekten mutlu görünüyorlar, ortada  Amsterdam’daki kanallar misali Porsuk Çayı. İşte size bir Avrupa şehri tablosu.

Fotoğrafın sağında görülen bina yeni restore edilmiş fakat çevrenin estetik düzenini bozmadan.

Eskişehir İnsanı Nasıl?

Eskişehir’de yaşayan insanların %62’si Eskişehirli insanlardan oluşuyor. Popülasyonun geri kalan önemli bir kısmını ise üniversiteli öğrenciler oluşturuyor. Eskişehirli insanlar şehirlerine sahip çıkmak konusunda ciddi manada milliyetçiler, fakat kaliteli bir milliyetçilik. Şehirlerini geliştiriyorlar, şehirlerinden çıkan ürünleri destekliyor ve koruyorlar. Üniversite öğrencileri de sonuçta belli bir eğitim seviyesine sahip. Hal böyle olunca şehir insanı gerçekten sakin ve hoşgörülü. Hatta Eskişehir’de polislik yapan akrabam, burada boşa polislik yaptıklarını söylüyor. 🙂

Eskişehir Pahalı mı?

Eskişehir’de ciddi bir öğrenci popülasyonu olduğu için, öğrencinin cebine uygun her şey var. Çok pahalı mekanların yanında, ucuz ve kaliteli mekanlarda bol. Barınma için otel fiyatlarını çok bilmiyorum ama burada herkes öğrenci evlerinde yaşıyor. 🙂 Couchsurfing uygulaması kullanarak bir üniversite öğrencisine misafir olmanız mantıklı bir seçenek. 🙂

Eskişehir İklimi Nasıl?

 ​Eskişehir’de yaz ayları bunaltıcı denilebilecek bir sıcak var. Porsuk Çayı’nın etkisinden dolayı şehirde hafif ama hissedilebilir bir nem oluyor. Akşam saatleri ise bu sıcağa çok ters düşecek şekilde oldukça serin ve hatta ara sıra üşütücü. Eskişehir’de kış ayları ise oldukça soğuk ve zaman zaman karlı geçiyormuş. Fakat kışın öğrencilerin fazlalığı, yazın turistlerin fazlalığı sebebiyle şehir daima canlı ve size karşı sıcak kanlı. Bana kalırsa Eskişehir’i gezmek için en ideal zaman İlkbahar ayları, çayın etrafında yeni yeşeren ağaçları seyreylemek oldukça zevkli olacaktır diye tahmin ediyorum.
Eskişehir’de Ulaşım

Şehir İçi Ulaşım

Eskişehir’in ulaşım hizmetleri oldukça başarılı. Tramvay şehrin birçok önemli noktasından geçiyor. Kentpark veya Sazova’ya gitmek içinse otobüsü kullanabilirsiniz. Bunun haricinde ilk gezilmesi gereken yerler olan Adalar çevresi ve Odunpazarı bölgesi birbirlerine çok uzak değiller. Eğer hava güzelse buraları yürüyebilirsiniz. Alternatif olarak şehirde bisiklet kiralamak oldukça popüler.

Eskişehir’de yayalar trafik terörüne sebep oluyor 🙂 Buldukarı her yerden trafiğe atlamaları beni hayrete düşürdü, Eskişehir hakkında aklımda kalan negatif olan ender şeylerden biri

Eskişehir’e Ulaşım

Eskişehir’e uçakla ulaşım maalesef pek uygun değil. Zira aktarma bölgeleri olan Ankara ve İstanbul’a yakın ve buralardan da Eskişehir’e giden uçak sayısı kısıtlı veya bazen uçak seferi hiç olmuyor. Eskişehir’e ulaşım için en iyi yöntem yüksek hızlı trenler. Ankara’dan 1.5 saatte, İstanbul’dan 3-3.5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Ankara-Eskişehir arası 31 lira, İstanbul-Eskişehir arası 46 lira. Bu fiyatlar öğrenci olmanıza, öğretmen olmanıza vb. şeylere göre değişiklik gösterebiliyor. Trenle değil de otobüsle gelmek istiyorum derseniz Bursa’dan 30 liraya, İstanbul ve İzmir’den 60 liraya, Kayseri’den 80 liraya gelebilirsiniz.

Kaynak: raillife.comEskişehir’de Sağlığım İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Şu an için Eskişehir’de herhangi bir salgın hastalık bulunmuyor. Fakat yaz aylarında gelecekseniz güneş kreminizi getirmeyi unutmayın zira Eskişehir’in denizi olarak bilinen Kentpark’ta da işinize yarayabilir.

 Eskişehir Anatomisi

Gezilecek Yerler

Porsuk Çayı & Adalar

Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerin başında gelen Adalar bölgesi, yukarıda da bahsettiğim gibi Avrupa şehri tablosunda olabilecek tüm unsurları size sağlıyor. Yazıya ismini verdiğim Küçük Kadıköy, aslında Eskişehir’in bu bölgesi için söylenebilecek bir söz. Kadıköy deyince benim aklıma; taş kaldırımlar, dar sokaklar, arabaların park etmesini engelleyen kaldırım dubaları, tramvay, şirin evler, Barlar Sokağı, eğlence, alışveriş geliyor. İşte Adalar bölgesinde bu saydıklarımın hepsi istisnasız olarak bulunuyor. Akşam vakitlerinde Porsuk Çayı’nın dibinde biten duvarlara oturup bir şeyler içebilirsiniz.

Adalar’daki caddelerden biri. Kadıköy’e benzemiyor mu 🙂Barlar Sokağı

Eskişehirlilerin öve öve bitiremediği Barlar Sokağı’na gelmezseniz olmaz 🙂 Evet, bir Anadolu şehri için gerçekten güzel bir sokak ve hatta bakın bu sokakta Kadıköy Barlar Sokağı’na oldukça benziyor. Fakat bu gözler Marmaris’teki Barlar Sokağı’nı da gördü, Belgrad’taki Skadarlija’yı da. (Evet Avrupa’da sadece Balkanlar’a gidebildim.Yoksa biz de bilirdik Amsterdam’daki Red Light’tan bahsetmeyi) Sözün özü, gidin ama klasik Barlar Sokağı’ndan fazlasını beklemeyin. 🙂

Barlar Sokağı

Odunpazarı Bölgesi

Odunpazarı, Eskişehir’in geleneksel evlerinin bulunduğu şehrin gerçek ”old town” bölgesi. Fakat sadece Odunpazarı değil, çevresinde de görülmesi gereken yerler olduğu için buradan bölge olarak bahsettim. Odunpazarı birbirinden renkli ve şirin evlerden oluşuyor. Burada hediyelik eşya alabileceğiniz veya biraz soluklanıp güzel bir kahve içeceğiniz birçok mekan var. Şehrin uzun yıllardır belediye başkanlığını yapan Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı’nı daha çok turistik bir bölgeye çevirmiş. Odunpazarı’na gelince gezebileceğiniz 9 adet müze var.

Eskişehir Odunpazarı (Kaynak: sabah.com.tr)Odunpazarı Müzeleri

Ahşap Eserler Müzesi

Eskişehir’de 4 yıldır Ahşap Festivali yapılıyor. Festivalde ilgi gören eserlerin sergilendiği Ahşap Eserler Müzesi, görmeye değer bir yer. Müze Kart’ın geçmediği yerde öğrenci bileti 2 lira, tam bilet 4 lira.

Küçük Aylan
Sanatçı Murat Özver, Kafatası ismi verdiği bu eserinde; ölüm sürecine ait bu değişimin bile estetik bir güçle yok olduğuna inanıyor.

Balmumu Heykeller Müzesi

Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in bizzat kendisinin yaptığı heykellerden oluşan bu müze, şehirde kaliteli vakit geçirmek için birebir. Öğrenci bileti 6 lira, tam bilet 12 lira ve burada da Müze Kart geçmiyor. Müze oldukça büyük ve birbirinden güzel eserlere ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple burada 1-1.5 saatinizi geçirebilirsiniz.

Gazi Mustafa Kemal AtatürkDünyadaki ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi’nin yakınında bulunan bu müzeye giriş öğrenci için 3 lira, tam bilet alacak kişiler için 6 lira ve burada da Müze Kart geçmiyor. Balmumu müzesi kadar etkileyici bir müze olmasa da, iç mimari ve dekorasyonla ilgilenenler için güzel fikirler verebilecek bir müze. Müzenin alt katı eserlerin sergilendiği yerken, üst katında Eskişehir’in tarihine dair bölümler mevcut.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Kırım Tatar Galerisi

Eskişehir’in kültüründe önemli bir yer tutan Kırım-Tatar halkı için Odunpazarı bölgesinde bir adet galeri/müze bulunuyor. Burada geleneksel Kırım insanı yaşamıyla alakalı canlandırmalar mevcut. 18 Mayıs 1944 yılındaki Kırım Tatar Sürgünü ise galeri içindeki en hüzünlü bölüm. Dönemin SSCB Başkanı Stalin’in emriyle büyük bir zulme ve katle uğrayan Kırım halkı, 2. Dünya Savaşı sonrası sürgün ediliyor. Bu sürgünde 423.100 kişiden oluşan Kırım Türkleri, küçücük trenlere istif eder gibi bindiriliyor ve yetersiz havadan dolayı yolculuk boyunca 195.371 kişi ölüyor. Yolculuk 1 ay sürdüğü için vagonların içinde ölüp kokmaya başlayan insanlar vagonlardan aşağıya rastgele atılıyorlar. Günümüzde bizi Ermeni katliyle suçlayanlar, böylesine bir katliamı görmüyorlar ve dünya bir kez daha adaletsizliğiyle kalıyor…

Kırım Tatar GalerisiOdunpazarı Bölgesi’nde görebileceğiniz diğer yerler:

 • Yeşil Efendi Konağı
 • Lületaşı Galerisi
 • Fotoğraf Galerisi
 • Daktilo Galerisi
 • Arasta El Sanatları Çarşısı

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Odunpazarı Evleri’nin üst kısmında bulunan Kurşunlu Cami, 1517 yılında yapılmış Osmanlı’nın en zarif eserlerinden birisi. Özellikle caminin içerisinde kullanılan renkler ve bu renklerin birbirleriyle uyumu, insana gerçekten huzur veriyor. Eskişehir’e gelen ve mimariye ilgisi olan herkesin kesinlikle görmesi gereken bir yer. Hatta burayı gördükten sonra Eskişehir’deki başka hiçbir mimari yapıya dikkat etmeseniz de olur, o derece iddialı 🙂 Ben buranın fotoğrafını çekmediğim için, size gidip görmek düşüyor 🙂

Sazova Parkı 

Sazova Parkı veya tam adıyla Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Kayseri’deki Mazakaland, Ankara’da bir türlü açılamayan Ankapark gibi bir yer aslında. İçerisinde hayvanat bahçesi, dev akvaryum, su sporlarının yapılabileceği bir gölet, Sabancı’nın açmış olduğu bilim fuarı, Esminyatürk isimli minyatür eserlerin sergilendiği alan ve elbette meşhur Eskişehir Masal Şatosu’nu bulunduruyor. Masal Şatosu giriş ücreti öğrenci bileti 5 lira, tam bilet 10 lira şeklinde. Fakat birçok kişi gibi dışarıdan fotoğraf çekinmekle yetinebilirsiniz 🙂 Hayvanat bahçesi ve dev akvaryumda birçok canlı türü sergileniyor. Doğrusu ben hayvanat bahçelerini vahşet olarak nitelendiriyorum ve size de girmemenizi öneriyorum. Ben buraya tek başına gitmediğim için içine girmiş bulundum. Fakat siz cidden gitmeyin, hayvanların çektiği stres o kadar belli oluyor ki 🙁

Masal ŞatosuGerçek boyutlu F4-Phantom savaş uçağı. Uçağın sahibiyim pozu da verdiğime göre, tamamdır 🙂

Kentpark

Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Eskişehir halkına denizi getirmiş desek yalan olmaz. Eskişehir’in denizi bile var cümlelerini elbette bir yerlerden duymuşsunuzdur. İşte Kentpark’ta bulunan yapay plaj, herkesin bahsinde geçen; bildiğiniz sıcak kumsalı, serin ve tertemiz suları olan, 350 metre uzunluğunda bir yer. Tabii Kentpark’ta sadece yapay plaj bulunmuyor. Burada binicilik yapabilir veya restoranlarını kullanabilirsiniz. Veya adı üstünde park niteliğini kullanarak, güzel bir peyzajı seyreyleyerek bir ağacın altında dinlenebilirsiniz. Yapay Plaj saat 10.00-18.00 arası hizmet veriyor, hafta içi giriş ücreti 10 lira hafta sonu 15 lira şeklinde. Kentpark’a ulaşım için Adalar’dan kalkan botları kullanabilirsiniz.

KentparkYapılacak Etkinlikler

Eskişehir’in Hamamlarına Gidin

Eskişehir’de hamama gitmek, Eskişehirliler için büyük bir kültür. Suni ısıtma su yerine doğal kaynak suları kullanılan hamamlar, adeta şifa dağıtıyor. Tabii bir hekim için bu cümle çok magazinsel oldu ama 🙂 yine de şifa niyetine bir akşamınızı hamama ayırabilirsiniz. Kent Hamamı, hamamlar içerisinde en meşhur olanı. Giriş ücreti 15 lira. Hamamda rahatladıktan sonra akşam vakti Adalar’ı gezmek keyifli olabilir.

Lüks termal otellerin hamamlarını da tercih edebilirsiniz. Tasigo Thermal Eskişehir

Haller Gençlik Merkezi’nin Sıcaklığını Hissedin

2000 yılında Eskişehir Belediyesi, eskimiş meyve sebze halini gençlik merkezi olacak şekilde restore ettirmiş. Londra’daki Covent Garden’dan esinlenerek yapılan bina, gerçekten de küçük, sevimli bir Avrupa binası gibi. Eskiden tiyatrolar, eğlence mekanları mevcutken günümüzde daha sakin bir yapıya evrilmiş. Buraya bir öğlen vakti kahve içmeye gelip koyu bir sohbeti çevirebilirsiniz.

Haller Gençlik Merkezi

Gece Eğlenmek İçin Spr Pub

Eskişehir öğrenci şehri olduğu için dans edebileceğiniz mekanlar da mevcut. Haller Gençlik Merkezi’nin yanında bulunan Spr Pub, öğrencilerin uğrak mekanı. Gece 4’e kadar açık olan bu mekanda dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz, zira kimse kimseye karışmıyor. Spr Pub’a alternatif olarak Fakülte Performans Hall’da tercih edilebilir. Bu iki yere de gitmeden önce o gün hangi ünlüler gelecekmiş Biletix’ten takip edebilirsiniz.

Fakülte’nin Dışarıdan GörünümüKentpark’ta Yüzmeden Olmaz

Yukarıda da bahsettiğim Kentpark’tan burada da bahsetmek istedim. Çünkü Kentpark gerçek bir etkinlik alanı. Eğer buraya aileyle gelecekseniz, aileler için uygun olan yüzme alanları da bulunuyor. Doğrusu bronzlaşmayı seven biri olarak Eskişehirlileri kıskanmıyor değilim böyle bir yere sahip oldukları için 🙂

Eskişehir’de Opera İzleyin

Son zamanlarda opera ve bale günleri düzenlemek konusunda belediye sıkıntı çekiyor olsa da, eğer ki geçireceğiniz günlerde bu etkinliklerden birisi varsa gidip izlemelisiniz. Elbette İstanbul’da yaşayanlar için öncelikli tercih değil, fakat küçük şehirlerde yaşıyorsanız bir Anadolu şehrinde opera ve bale izlemek mutluluk verici.

Pokemon VR’da Virtual Reality Deneyimini Yaşayın

Eskişehir’e gelince gezmek için birçok seçeneğiniz var. Geçireceğiniz süre boyunca illaki gezecek bir yer, yapacak bir etkinlik bulursunuz. Fakat farklı bir şey yapmak istiyorsanız, daha önceden VR deneyimi de yaşamadıysanız, Pokemon VR bunun için oldukça uygun. Etkinlik ücreti saatlik 40 lira. Ayrıca mekanda Play Station oynayacağınız yerler de mevcut, fakat benim önerim VR’ı denemeniz yönünde.

Pokemon VR’da Virtual RealityYeme-İçme

Yeme-İçme ile ilgili bölümü Gastro MD kısmında detaylı olarak yazacağım fakat burada da kısa kısa bahsetmek gerekirse;

Balaban köftesini deneyin, iskender kebapla olan farkını görün.

Birkaç farklı yerden çibörek deneyin, favorinizi belirleyin.

Pino Burger’in burgerinden tadın, yerli McDonalds’ı görmüş olun.

Eskişehir Gezi Masrafları Ne Kadar?

Eskişehir Ulaşım Masrafı: 90 lira
Eskişehir Yemek Masrafları: 150 lira
Eskişehir Konaklama Masrafı: Cochsurfing’le ücretsiz.
Eskişehir Gece Eğlencesi: 150 lira
Eskişehir Etkinlik Masrafları: 80 lira
Eskişehir’de Hediyelikler: 50 lira

Eskişehir Gezisi Toplam Maliyet: 3 gece – 4 gün 520 lira

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu girin
  Lütfen buraya isminizi girin