Farklılıklarıyla Dünyanın En Büyüleyici 5 Küçük Kasabası

0
3062

Bu kocaman evrende bir zerrecik boyutundaki gezegende, yani dünyada yaşıyoruz. Öyle ki kafamızı göğe kaldırdığımızda gördüğümüz alem, bu alemin büyüklüğü, bizim o aleme göre küçüklüğümüz, alemin cümbüşü, renkler ve ışıklar diyarı oluşu eminim hepimizi bir şekilde büyülemiş ve bizleri düşünceden düşünceye sokmuştur. Fakat buna tezatlık oluşturacak şekilde ufacık bir yerde bile(dünya) efsuni güzelliği ile bizleri etkileyen daha da küçük alemler var. Great Big Story ekibinin hazırladığı ”Büyüleyici Küçük Kasabalar” çalışmasını sizlere sunuyoruz.

5) Gross Nebreska ve Monowi, ABD

ABD’nin Nebreska eyaletinde bulunan bu kasabalar dünyanın en az nüfusa sahip kasabaları. Gross Nebreska’da 2, Monowi’de ise sadece 1 kişi yaşıyor. Aslında kasabalar oldukça büyük. Kiliseleri, ilkokulları, liseleri, banka binaları, toplantı salonları ve başka birçok şeye sahipler. Fakat zamanla genç nüfusun büyük şehirlere gitmesiyle kasabalar yalnızlaşan bölgeler haline gelmiş. Gross Nebraska’da yaşayan çift, bulundukları yerden memnunlar. Kasabada seçimler olduğunda kadın kocasını belediye başkanı seçiyor,kasaba hakkında kendi kararlarını veriyor ve özgürce yaşıyorlar. 🙂

Tabelada nüfus:2 kişi yazıyor.Monowi’de tek başına yaşayan yaşlı Elsie Eller ise burada bir bar açmış. Yoldan gelip geçenlerin bara uğraması ona yetiyor aslında. Hatta Elsie Eller olaya kendini o kadar kaptırmış ki kendinden vergi alıyor, bazen Monowi halkı için panoya bildiri asıyor. 🙂

Elsie Eller
Monowi’deki kilise

4) Kihnu Adası, Estonya

Estonya’nın batı kıyısından 12 km uzakta olan Kihnu Adası (orijinal dilinde kihnu şeklinde okunuyor.) sakin ve pastoral havasıyla zamanın içinde kaybolacağınız bir yer. Sadece 400 kadar kişinin yaşadığı bu kasaba, dünyada çok az bulunan anaerkil topluluklardan birisi. Burası kadınların yönettiği ve aslında aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm işleri kadınların yaptığı bir yer. Aslına bakarsanız kasabanın erkekleri Kihnu Adası için aylarca denize açılıyorlar, balıkçılık yapıyorlar ve para kazanıyorlar. Bu süre zarfında kadınlar da toplumun sürdürülebilirliğini sağlıyorlar.

Kihnu Adası, EstonyaKihnu Adası, Estonya

Kihnu Adası aynı zamanda UNESCO tarafından korunuyor, zira burada yemeklerden, müziklere ve hatta giyilen kıyafetlere kadar her şey geleneksel. Binlerce yıllık gelenekler sanki bir Afrika kabilesi gibi burada korunuyor. Adanın sakinleri bu modern dünyada böylesine geleneksel bir yapının var olabilmesini tüm zorluklarına rağmen mucize olarak değerlendiriyor.

Kihnu Adası, Estonya3) Santa Cruz Adası, Kolombiya

Kolombiya’dan 2 saatlik bot yolculuğuyla ulaşılan Santa Cruz Adası, dünyanın en yoğun nüfuslu adası olarak biliniyor. Sadece 2 futbol sahası büyüklüğündeki bu adada 1200 kişi yaşıyor ve bu yoğunluk, İstanbul’daki nüfus yoğunluğunun yaklaşık 60 katına denk geliyor. Adada su kaynakları iyi olmamakla birlikte, güneş enerjisi kullanılan adada elektrik de ciddi bir sorun. Günde sadece 5 saat kadar temin edilebiliyor. Bu sorunların yanında adada polise ihtiyaç duyulmuyor zira herkes birbirini tanıyor. Ada sakinleri hayatlarından ve belki de tüm dünyadan izole sayılabilecek bir yerde, barış ortamından çok memnunlar.

Santa Cruz Adası, KolombiyaSanta Cruz Adası, Kolombiya

2) Kamikatsu Kasabası, Japonya

Kamikatsu Kasabası, Japonya’nın güneyindeki Tokushima İdari Bölgesi’nde bulunan özel bir kasaba. Cennetvari yemyeşil dağlarıyla, çay bahçeleriyle veyahut tarihi evleriyle meşhur değil burası. Burası burada ”olmayan” bir şeyle meşhur. O şey ise burada çöpün olmaması. 1500 kadar kişinin yaşadığı kasabada, 2000’li yıllara kadar herhangi bir geri dönüşüm sistemi yokmuş. Kasabalılar çöplerini ya yakarlar ya da doğaya öylece atarlarmış. Fakat kasabanın gerçekten cennet gibi bir doğa içerisinde olması sebebiyle, yakılan çöplerin oluşturduğu karbondioksit gazının çevredeki hayvanlara, bitkilere kısacası tabiata zarar verdiği fark edilmiş ve bu yıllardan sonra ”zero waste” yani sıfır atık sistemine geçilmiş.

Kamikatsu Kasabası, JaponyaZero Waste Deklerasyonu’nun 2003’te başlattığı uygulamayla insanlar çöplerini yakmak veya en iyi ihtimalle çöp kutularına atmak yerine, tamamen geri dönüşüme yolluyorlar. Öyle ki kasabadaki geri dönüşüm merkezinde 45 adet geri dönüşüm kategorisi var. Bunlardan bazıları; alüminyum, sprey, çelik, metal, kıyafetler, tahta malzemeler, floresan lambalar. Yerli halk bu işi öylesine benimsemişler ki, en ince ayrıntısına kadar çöplerini ayrıştırıyorlar ve de geri dönüşüm merkezine bizzat kendileri götürüyorlar. Kamikatsu halkı için ilk başta zor gelse de zamanla çöpsüz yaşam ve çöp olarak çıkan eşyaların tamamının geri dönüşüme gitmesi bakış açılarında önemli bir değişikliğe sebep olmuş.

Kamikatsu Kasabası, JaponyaKamikatsu Kasabası, Japonya

1) Coober Pedy, Avustralya

Dünyanın em temiz şehirlerinden biri olarak bilinen Adelaide’in kuzey batısında bulunan Coober Pedy, insanları ilk başta şaşkına uğratacak cinsten. Navigasyonda Coober Pedy’yi gösteren yere gelen insanların büyük bir çoğunluğu burada hiçbir şey yok diye düşünerek şaşkınlığa uğruyorlar. Ne bir insan, ne de bir yerleşim etrafta görülmüyor. Fakat işin aslı bu kasaba yerin altında bulunuyor zira yerin üstü gündüzleri 50 santigrat dereceye kadar ulaşabiliyor. Yerin altında olmak kasabalılara bir tür doğal klima etkisi sağlıyor ve gerçekten de hava sıcaklığı 21-22 santigrat derecelerde dolaşıyor.

Buraya ilk geldiğinizde karşılaşabileceğiniz manzara, hiçbir şeyBölgede yerin altına gömülü yaklaşık 1000 yapı bulunuyor ve de 1500 kişi yaşıyor. Bu yapılar arasında 5 yer altı kilisesi, bir adet motel, birkaç butik otel ve birçok odaya sahip yüzlerce ev bulunuyor. Öyle ki kasabalılar yaşadıkları evleri rahatça genişletebiliyorlar. Eğer herhangi bir ailede yeni bir bebek gelecekse herkes eline balyozları alıyor ve yerin altındaki evde, taşları kırıp yepyeni bir oda yapıyorlar. İlginç bir şekilde Coober Pedy coğrafik olarak hiçbir avantajı olmayan bir yer, fakat yerli halk buradan bir türlü kopamıyor.

Yerin altındaki bir mücevher dükkanı
yerin altındaki motelyerleşim yeri coğrafyasının uygunluğu sebebiyle birkaç bilim-kurgu filmi çekilmiş.

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin