Bir Başka Dünya Kiev | Patoloji

0
2526

Kiev’in kötü yönlerinden bahsedecek olursak pek bir şey bulamayız zira ülkeye girişimiz, önceden yaptığımız planlarla kolay oldu. Kiev gezimiz bizden yüksek puan alarak başladı.

İngilizce bilmiyorlar

Ukrayna’da hele ki başkent Kiev’de İngilizce bilen kişi sayısı oldukça az. Bunun eksikliğini ülkedeki ilk saatlerimizde daha önceden rezervasyon yaptırdığımız apart ile sorun yaşayınca hissettik. Sokakta ki insanlardan rica ettik, bizi biraz olsun anlayanlar yardımcı oldular. Kendi dilleri Ukraynaca dışında, tarih boyunca içli dışlı oldukları Rusya’nın dili Rusçayı iyi biliyorlar.

Kiev’in bıktıran nemli havası

Büyük bir nehir olana Dnipro ve ormanlarıyla Kiev harika manzaralar sunuyor. Bunun en önemli dezavantajı nemli hava.Hava sıcaklığına aldanıp serin bir hava bekledik ama oldukça bunaltıcı bir hava vardı Kiev’de.
Yağmurlar

Kiev’de Temmuz’un son haftasında 4 gün geçirdik ve 4 günde de yağmurluydu. Yağmur bazen sağanak olarak yağdı. Şemsiyenizi ve yağmurluğunuzu sakın unutmayın. Ülke halkı alışmış ki gayet açık hava da aniden yağmur başlayınca herkes şemsiyesini çıkarıyordu. Yağmura karşı bir önlem de ayakkabılar. Su geçirmeye dayanaklı ayakkabı tercih ederseniz biraz daha rahat edebilirsiniz.

Otlakçılar Ülkesi Ukrayna

Khrehchatyk caddesi ve meydanda takılırken sık sık dilenciler rahatsız ediyorlar. Ama bu dilenciler bildiğiniz gibi para dilenmiyorlar. Para dilenen pek yoktu ama sigara dilenenler bir hayli fazlaydı. Sigarayı işaret ederek istiyorlar. Bu arada sigara fiyatları Ukrayna’da ülkemize göre oldukça ucuz.

Operatör satıcıları

Kaldırımda yürürken bir anda size sim kart uzatılabilir. Ukrayna’da sim kart sahibi olmanın oldukça kolay olduğundan bahsetmiştim. Ayak üstü almayı kabul ettiğinizde ücretini ödeyip kartı telefona takıp hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu durum bazen rahatsız edici boyutta olabiliyor. Sizi sık sık yolunuzdan alıkoyuyorlar.

Kostümlüler

Meydanda veya bazı müze girişlerinde değişik kostümler giyinmiş insanlar fotoğraf çekinerek para kazanıyorlar. Bir küçük çanta uzatıp sizden bahşiş istiyorlarsa sıkıntı yok, kendiniz istediğiniz kadar para verebilirsiniz. Buraya kadar sıkıntı yok ama bazıları güler yüzle gelip direk fotoğraf çekinip sizden yüksek miktarda para isteyebilirler. Bazen işi kavga boyutuna getirebilirler çünkü istedikleri para fazla gelince vermek istemiyorsunuz. O yüzden dikkatli olun. Unutmayın orada çıkabilecek hadiselerde polis devreye girerse karakolluk olup tatiliniz zehir olabilir.

Genel olarak müzeler

Kiev de müzeler gelen turistler için beklentinin altında kalıyorlar. İçerikleri beklentiyi karşılamıyor. Zaten kayda değer içerikleri olmayan müzeler de fotoğraf çekmek de yasak. Extra ücret ödemek gerekiyor. Bazı müzelerde yabancı bir dil seçeneği bile yok. Açıklamalar sadece Ukrayna’ca olduğu müzeler de var. Eğer müze ziyareti yapacaksanız kısa bir araştırmayla paranızı verdiğinize değer mi karar verin. Çünkü girişler çok da ucuz değil.

Kiev ile ilgili son uyarılarım ise gece vaktinde tenha olabilecek yerlerden geçmeyin. Bazı insanları sıkıntılı olabiliyor, sizi takip bile edebiliyorlar. Bence tek başınıza hiç geç vakte kadar sokakta kalmayın.Ve son olarak yerde para bulduğunuzda kesinlikle almayın. Türlü türlü senaryo oynayarak sizi dolandırabilirler.

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.    CEVAP VER

    Lütfen yorumunuzu girin
    Lütfen buraya isminizi girin