Gürün Gezi Rehberi | Gökpınar Gölü

0
18806

Küçük şehirlerde yaşamanın zorluğunu sanırım en iyi gençler anlıyor. Hele bir de üniversite öğrencisiyseniz bu zorluğu algılamak, sizin için çileye dönüşebiliyor. Zira sosyal medyada belki biraz abartılarak gözümüze sokulan üniversite hayatı; gezip dolaştığın, sabahlara kadar eğlendiğin, güzel bir manzaraya karşı arkadaşlarınla saatlerce muhabbet ettiğin ve aslında ”eğlenerek” kendini geliştirdiğin ortamlar. Sonuçta kendini geliştirmek sadece kitap okumaya, ders çalışmaya bakmıyor. Fakat küçük şehirlerde bu ”eğlenebilme” İngilizce karşılığıyla ”entertainment industry” gerçek anlamda yetersiz kalıyor. Biz de 5 yıldır Kayseri’de tıp okuyan hekim adayları olarak bu ”entertainment industry”nin yetersizliğinden dolayı bolca canımız sıkıldı, fakat yıllar içerisinde yapabilecek bir şeyler bulduk. O da civar ilçelere, illere giderek ”çok gezen mi bilir, çok okuyan mı” ikilemini açmak oldu. İş bu yazı da Kayseri’ye komşu Sivas’ın şahane ilçesi Gürün’ü anlatıyor. Bu yazıyı okuyacak Kayseri’deki gezginler için ise alternatif gezi yerlerinin linklerini bırakıyoruz:

Sivas’ın Doğuya Açılan Kapısı Gürün

Sivas’ın güneyinde bulunan Gürün ilçesi, 10bin kadar kişinin yaşadığı küçükce bir ilçe. Başlıkta da belirttiğimiz gibi burası Sivas’ın doğuya açılan kapısı zira Gürün ilçesinin ilerisinde Malatya’nın meşhur ilçesi Darende bulunuyor. Sarı ve kahverenginin bütün tonlarını içinde bulunduran bozkır topraklarından, kara kışın daha da hakim olduğu Doğu Anadolu’ya geçerken yemyeşil doğası ve masmavi gölüyle Gürün ilçesi gerçek bir huzur noktası. Burada bulunan Gökpınar Gölü, Türkiye’de görülmesi gereken yerler listesinde yer edinmeli.

Gökpınar Gölü, Sivas-GürünGürün’e Nasıl Gidilir?

Gürün’e özel arabanızla gidecekseniz Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi üzerinden toplamda 190 km yol katetmeniz gerekiyor. Sivas’tan Gürün’e olan uzaklık ise 136 km. Trenle gitmek isteyenler için Ankara’dan veya Kayseri’den trene binip Sivas’a geldikten sonra geri kalan kısmı yine özel arabayla veya otobüsle sağlamanız gerekiyor. Trenle Ankara’dan Sivas’a öğrenciler için 20 lira, tam bilet 25.5 lira. Kayseri’den Sivas’a öğrenciler için 13.5 lira, tam bilet 17.5 lira.

Buraya eğer uçakla gelmek isterseniz Malatya Havalimanı, Sivas Havalimanı’na göre daha yakın. İstanbul’dan Malatya’ya uçak biletleri şu aralar 150 ile 300 lira arasında değişiyor.

Gürün’de İlk Durak Şuğul Vadisi

Gürün ilçesi çevresine göre o kadar tezat ki, çıplak dağların ortasında yemyeşil bir doğa. Arabayla seyahat ederken bu tezatlığın vuku bulmasını görünce gezinizin daha en başında güzel bir yere gelmiş olduğunuzu algılıyorsunuz. Bu noktada ilçenin girişinde bulunan Şuğul Vadisi, ilk görülmesi gereken yer. Arabayla vadiye doğru dönen yoldan ilerlerken kilometrelerce uzunluktaki küçük bir ırmağın ve çevresinde gürlük oluşturan ağaçların sonu sizi vadinin asıl noktasına bırakıyor. Burada Gürün Belediyesi bir düzenleme yapmış ve piknik alanları oluşturmuş. Piknik alanlarına ve vadiye giriş ücretsiz. Ayrıca piknik alanında mescit ve tuvaletlerde bulunuyor.

Gürün Şuğul Vadisi

Vadinin asıl noktası dediğimiz yer, arabayla gelirken gördüğümüz ırmak ve ağaç bileşkesinin, iki yüce dağ arasına girerek daha etkileyici bir doğal güzelliğe dönüşmesi aslında. Gürün Belediyesi buraya bir yürüyüş parkuru yapmış ve parkur yaklaşık 500 metre kadar ilerliyor. Buradayken bolca fotoğraf çekebileceğiniz alanlar mevcut. Parkur boyunca yürürken suya giremiyorsunuz çünkü suyun bulunduğu yere inemeyeceğiniz tehlikeli bir diklik bulunuyor burada. Parkur bittikten sonra bu diklik kayboluyor ve suyun kenarına inebileceğiniz yürüyüş yollarından ilerleyebiliyorsunuz. Burası bir akarsu olduğu için dikkat etmenizde fayda var 🙂

Gürün Şuğul VadisiGürün’de Asıl Görülmesi Gereken Yer, Gökpınar Gölü

Gürün’e 10 km uzaklıkta bulunan Gökpınar Gölü, ilçenin görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Burada da bir çevre düzenlemesi yapan belediye piknik yerleri, otel ve restoran yapmış. Piknik yerlerini kullanmak için ücret 20 lira, gölün bulunduğu alana giriş ise ücretsiz.

Efsaneye göre buradan geçen bir çoban ve sürüsü susuzluktan ölmek üzeredir. Çoban ”Ya Rab su” diye seslenir ve de asasını buraya vurur. Vurduğu yerden sular kaynamaya başlar ve bugün ki Gökpınar Gölü oluşur. Bugün gerçekten de gölün bazı yerlerinde sular kaynar vaziyette. Hatta öyle ki kış aylarında 11-12 derece sıcaklıklarda dolanan su sıcaklığı sebebiyle buradan devamlı buharlar çıkıyor. Gölün ismi gökyüzünün mavisine benzetildiğinden dolayı Gökpınar. Aslında burası için koca bir akvaryum desek yanlış söylemiş olmayız. Zaman zaman 18-20 metreye kadar derinleşen gölün dibindeki küçücük balıkları tek tek sayabileceğiniz kadar berrak bir suyu var çünkü.

Gürün’de Asıl Görülmesi Gereken Yer, Gökpınar Gölü

Gürün’de Ne Yapılır, Gürün’de Yapılabilecek Etkinlikler:

Deniz Bisikleti ile Gölde Tur

25 lira karşılığında yapacağınız turda masmavi suyun üzerinde keyifli bir gezinti yapıyorsunuz. Ayrıca gölün dibindeki ayrıntıları da daha yakından görmüş oluyorsunuz. Tabii suya bu kadar yaklaşmışken ayaklarınızı suya değdirmeyi unutmayın 🙂

Deniz Bisikleti ile Gölde TurScuba Diving

125 lira karşılığında 5-6 metrelik dalışı uzman dalgıçlarla yapabiliyorsunuz. Eğer dalgıç sertifikanız varsa bunda da 2 yıldızlı dalgıç olmanız gerekiyor. Zira gölün bulunduğu rakım deniz seviyesinden 1500 metre kadar yüksekte. Göldeki yüzlerce balık, berrak su ve birbirinden farklı yosun ve bitkiler dalışı oldukça keyifli hale getiriyor.

Gökpınar Gölü Sualtı Dalış – sivaskulturturizm.gov.tr

Kamp

Gölün biraz ilerisindeki arazide kamp yapılabiliyor. Jandarma buradaki kampa izin vermese de ara sıra kampçılar gelip burada çadırlarını kuruyorlar. Gökpınar Gölü çevresinde bulunan Suçatı bölgesi ise maceracıları bekliyor.

Gürün, Gökpınar Gölü yazımızı burada sonlandırıyoruz. Buraya kadar gelmişken buraya 45 km uzaklıktaki Darande’de bulunan Somuncu Baba’ya da uğrayabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir gezi diliyoruz, hoşça kalın 🙂

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin