Katar’da Doktor Olmak

70
49870

Gezi M.D.’den herkese merhaba!

Katar, Gezi ve Hekim | Katar yazımız↵da da ele aldığımız gibi oldukça zengin bir ülke olmasıyla ön plana çıkan bir körfez ülkesi. Arap yarımadasında modern bir çizgi yakalama yolunda ilerleyen başkent Doha, artık günümüzde sıklıkla bu bağlamda akla ilk gelen Dubai ile kıyaslanıyor. Bu kıyas bile Katar’ın geleceğe yönelik planlar yapmaya uygun bir yer olduğunun göstergesi. Ayrıca 2017’de yaşanan krizde Katar-Türkiye ilişkilerinin pekişmesi de özellikle Türklerin Katar’da kendilerine uygun bir yaşam arayışına girmesinde çok etkili oldu.

Gökdelenleri ile Doha da modern mimari yarışına dahil

Peki Türk hekimlerinin Katar’da ne gibi seçenekleri var? Katar, doktor alımı yapıyor mu? Katar’da doktor olarak çalışmak nasıl bir tecrübe? Katar’da doktor maaşları ne durumda? Bu soruların cevabını bu yazı serimizde cevaplıyoruz. Öyleyse buyrun okumaya 🙂

Öncelikle, Katar’ın yabancı uyruklu doktor alımı yaptığını söyleyerek başlayalım. Katar’da doktorluk yapabilmek için birçok yol olduğunu belirtmemiz gerek. Bu yazı bu yollardan biri olan Hamad Medical Corporation(HMC)’i konu alacak.

Hamad, Kadın Sağlığı ve Araştırma Merkezi.
Hamad, Al Wakra Hastanesi.

Hamad Medical Corporation(HMC)

Hamad Medical Corporation(HMC), Katar’da ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinde lider konumda olan özel bir sağlık kuruluşu. Hamad, 9’u alanlaşmış ve 3’ü genel olmak üzere 12 hastanesi, ambulans hizmeti ve konuk bakım hizmetleri ile tam teşekküllü bir yapıda. Uluslararası kalite standartlarını yakalamak konusunda da büyük bir çabaları var. Kurumun bazı başarılarına göz atacak olursak;

 • Hamad, sonuncusu 2016’da olmak üzere 12 hastanesini de Joint Commission International (JCI) akreditasyon programı kapsamına dahil ederek dünyanın ilk tüm hastaneleri JCI akreditasyonuna sahip kuruluşu ünvanına sahip oldu.
 • Hamad, Amerika kıtası dışında Accreditation Council for Graduate Medical Education (ACGME) akreditasyonuna sahip tek hastane sistemi.

Hem ACGME’nin hem de JCI’nin uluslararası tıp camiasındaki saygın konumları göz önünde bulundurulduğunda, Hamad akademik anlamda dünyanın her yerinden hekimler için çekici bir kurum.

Hamad, başkent Doha merkezli olduğu için Hamad’da çalışmak Doha’da yaşamanın tüm artı ve eksilerine ortak olmayı gerektiriyor.

Doha’nın başlıca artıları;

 • Katar -ve Doha- “tax free”. Yani kazancınızdan vergi ödemiyorsunuz, bu da kazancınızın net değerini hayli yükseltiyor.
 • Doha, dünyanın en güvenli şehri. (Kaynak: Numbeo.)
 • Katar, ülkemize oldukça yakın ve Doha’ya direkt uçuşlar mevcut. Ayrıca Türkler orada seviliyorlar ve vize problemi yok. Türkiye’yi ziyaret etmek kolay ve vakit almıyor.

Doha’nın başlıca eksileri;

 • Doha, ve Katar, oldukça küçük bir yer. Eğer Türkiye’nin büyükşehirlerine alışmış biri iseniz, size çok küçük bir ortam gibi gelebilir.
 • Doha, bir İslam devleti bünyesinde olduğu için şeriatın getirisi olan bazı kurallara Türkiye’den farklı olarak uymanız beklenebilir.
 • Doha, yazları sıcaklarla kavrulan bir iklime sahip, bu yoğun sıcakların size göre olmaması olası.

Yukarıdaki durumlara tamamsanız ve Hamad’da çalışmak istediğinize karar verdiyseniz; orada neler yapabileceğinize bir bakalım:

 1. İnternship (Staj yapmak)
 2. Residency (Uzmanlık eğitimi almak – Asistanlık)
 3. Fellowship (Gözlemci olmak)
Biz yazımızın devamında gerçek bir kariyer olan Hamad’da residency’den bahsedeceğiz.

Residency, Türkiye’de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra alınan uzmanlık eğitimine karşılık geliyor. Benzer bir süreç sonucu Hamad’da de uzman doktor ünvanı alabilir ve Katar’da doktor olabilirsiniz. Peki bunun için ne yapmanız gerekiyor?

Hamad, residency programı için artık online başvuru kabul ediyor. Bu başvuruyu yapabilmek için:

 • Türkiye tıp fakültelerinde standart olan 1 yıllık intörn eğitimi haricinde en az 1 yıl pediatri, dahiliye, genel cerrahi, kadın doğum gibi majör dallarda klinik tecrübeye sahip olmanız isteniyor.
 • Klinisyenliğinize 1 yıldan fazla ara vermemiş olmalısınız.
 • Mezun olduğunuz okulun World Directory of Medical Schools’un veritabanında yer alması gerekiyor.

Bu şartları sağlıyorsanız/sağlayacaksanız vermeniz gereken sınavlar var. Bunlardan biri medikal bilginizi ölçmeye yönelik, diğeri de İngilizce seviyenizi test ediyor.

Hamad’ın kabul ettiği medikal sınavlar;

 • USMLE Adım 2 Klinik Bilgi
 • IFOM-CSE
 • MCCEE / MCCQE Bölüm 1

Bu sınavlardan USMLE Step 2 CK ve IFOM-CSE Türkiye içerisinde alınabilen sınavlar. MCCEE/MCCQE şu anda Türkiye’de yapılmıyor olsa da 2019’da sınav sistemine yapılacak değişiklikler ile Türkiye’de yapılmaya başlanabilir. Bu sınavlarda minimum geçer notları almanız bekleniyor.

İnglilizce için ise;

 • IELTS – akademik
 • TOEFL – profesyonel

Burada da beklenti, IELTS için minimum 7.0, TOEFL için minimum 80 puan.

Buraya kadar her şey uygunsa, başvurunuza bir Letter of Intent (Niyet Mektubu) ve Letter of Recommendation (Referans Mektubu) eklediğinizde kabaca hazırsınız. Belgeleriniz bir kontrolden geçtikten sonra eksiksiz iseler yüzyüze yapılacak olan mülakat için Katar’a davet ediliyorsunuz. Bu mülakatta sizin takım ruhunuz, doktorluk yetileriniz, İngilizce düzeyiniz gibi meziyetleriniz test ediliyor. Mülakat sonrasında kabul edilirseniz, atamalarınız sonuçlandığında artık Hamad’da bir asistansınız. Tebrikler! 🙂Katar’da doktor maaşları ne kadar?

Şimdi çok merak edilen diğer bir noktaya gelelim. Katar’da doktor maaşları ne kadar? Bu sorunun cevabı çalıştığınız kuruma, hangi alanda doktorluk yaptığınıza, asistan/uzman doktor olmanıza göre değişiyor elbette. Yine de -Hamad’da- elimizdeki verilere göre (veriler indeed ve paysa‘dan alındı);

 • Asistan doktor maaşı ortalama 35000 QAR/ay(Katar Riyali) = 54000₺/ay
 • Nörologlar ve acil tıp uzmanlarının belirttiğine göre uzman doktor maaşı ortalama 58000 QAR/ay = 90000₺/ay

Pekii, Katar’da bir doktorun hayatı nasıl? Hamad’da çalışan bir doktorun vergisiz kazancının yanı sıra tüm ailesini kapsayan sağlık sigortası, Katar’dan ayrılıp başka bir yerde çalışmak isterse orada çalıştığı süre boyunca verdiği hizmete karşılık bir ikramiyesi, yılda bir kere Hamad tarafından karşılanan memleket ziyareti için gidiş dönüş uçak bileti, eşyalı evi(bir çeşit lojman hizmeti), yılda toplamda 60 gün ücretli izini, Katar’a taşınma ödeneği, çocukları için eğitim desteği de oluyor. Bu imkanlar Katar’da yeni bir hayat kurmanız için çok yardımcı.

Çalıştığınız bölüme göre değişse de Hamad’da çalışma saatleri genelde oldukça iyi. Çoğu doktor 07.00-14.00 saatleri arasında mesai yapıyor. Bu, dünyanın birçok yerinde olmayan bir avantaj. Souq Waqif’da dolanmak, Pearl Island’da alışveriş yapmak, canınız sıkıldığında Corniche’te sahil yürüyüşüne çıkmak için bolca vakit demek bu. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri Katar’a oldukça yakın; gece hayatı ve eğlence için bir kaçamak yapmak istediğinizde Dubai ve Abu Dabi birkaç saat mesafede.

Doha’nın meşhur pazarı: Souq Waqif. Kaynak: CNNDeniz doldurularak inşa edilen lükslerin adası: Pearl Island.

Hamad Medical Corporation, Katar’da doktor olmak için gereklilikleri ve merak edilenleri bu şekilde özetledik. Merak ettiğiniz başka konular varsa yazıya yorum yaparak bize ulaşın. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın! 🙂 Sonraki yazılarda görüşmek üzere!

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.70 YORUMLAR

  • Ramazan Bey merhaba. Öncelikle geç cevap verdiğimiz için özür dileriz. Diş hekimliği konusundaki ayrıntılı bilgileri uzmanlar için yazacağımız yeni yazıda bildireceğiz. Fakat bu süre içerisinde merak ettiklerinizi Hamad’ın resmi mail adresi olan nesmaak@hamad.qa adresine İngilizce olarak iletebilirsiniz.

 1. Merhaba,
  Enfeksiyon hastalıkları uzmaniyim. Doçentlik için uğraşıyorum. Uzman veya akademisyen hekim olarak Katarda çalışabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Yardımcı olabılırsenız sevinirim.

  • Hasan Bey merhaba. Öncelikle geç cevap verdiğimiz için özür dileriz. Bu ve bunun gibi spesifik soruları, Hamad’ın resmi mail adresi olan nesmaak@hamad.qa adresine İngilizce olarak iletebilirsiniz. Zira bu ve benzeri konularda Hamad resmi olarak daha fazla bilgi sağlamıyor. Fakat ilerleyen zamanlarda uzmanlar için bir yazı yazmayı planlıyoruz.

  • Nejla Hanım merhaba. Bu ve bunun gibi spesifik soruları, Hamad’ın resmi mail adresi olan nesmaak@hamad.qa adresine İngilizce olarak iletebilirsiniz. Zira bu ve benzeri konularda Hamad resmi olarak daha fazla bilgi sağlamıyor. Fakat ilerleyen zamanlarda uzmanlar için bir yazı yazmayı planlıyoruz.

 2. Elinize sağlık siteyi yeni keşfettim çok faydalı.Zorunlu hizmet yapmakta olan pratisyen hekimim.uzmanlık istiyorum fakat Türkiyedeki şartları anlatmaya lüzum yok sanırım.Katarda uzmanlık konusunda bi danışmanlık şirketi veya bilgi alabileceğim bi yer var mı acaba.orda uzman olan var mı kimden nasıl bilgi alabilirim? Teşekkürler

  • Merhaba Ahmet Bey;

   Hamad için tüm başvuru süreci online ortama taşındı, bu yüzden aracı şirketlere ihtiyaç duymayabilirsiniz. Açıkçası bu konuda özelleşmiş bir şirket hakkında bilgimiz yok. Türkiye’de çok az bilinen bir uzmanlaşma yolu olduğu için Türkiye’den gidip orada uzman olan hekimleri uzun süre araştırdık ama karşımıza çıkan olmadı. Yabancı uyruklu hekimler bazı forumlarda yorumlar yapmış, isterseniz linkler yollayabiliriz, ulaşmayı deneyebilirsiniz.

 3. YAZI COK GUZEL OLMUS.ELINIZE EMEGİNİZE SAGLIK.ASİSTANLIK BASVURUSUNDA BULUNMAK ISTIYORUM.NEREYE BASVURU YAPMAM GEREKIYOR.HANGİ YOLU IZLEMEM GEREKIYOR .ÖNCEDEN TESEKKUR EDER SAYGILAR SUNARIM

  • Mehmet Bey merhaba, yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Hamad harici ne gibi seçenekler var bilmiyoruz maalesef. Türkiye’de çalıştığınız hastanenin uzmanlık için Katar’la değişim programı olup olmadığını gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Başarılı bir meslek hayatı diliyoruz.

  • Ahmet Bey merhaba, araştırmalarımızda Hamad’ın bu konuda özellikle yetkin olduğunu gördük. Fakat başka seçenekler de ileri araştırmalarda karşınıza çıkabiliyor. Bu konuda çok bilgi sahibi değiliz maalesef.

 4. Merhabalar, yazı için teşekkürler.türkiyede internlük eğitiminden sonra 1 sene klinik deneyim yazmışsınız.Türkiyede bu ancak asistanlık olarak mevcut değil mi?pratisyen bir hekim için bu mümkün mü?

 5. Bu faydalı bilgiler için teşekkürler öncelikle.
  Ben pratisyen hekim olarak çalışıyorum bahsettiğiniz sınavlardan anladığım ingilizce yeterlilik istiyor,dil olarak anadilleri Arapçayida kabul ediyor mu ve geçerlilik için Arapça sınavlar da yapıyor mu?

 6. Hocam kusura bakmayın ama bu uzman olmak için yapılması gereken 1 yıllık eğitimi anlayamadım katarda uzmanlık eğitimi almak istiyorum Türkiye’de uzman olduktan sonra 1 senelik asistan mı olmam gerekiyor Türkiyede?

  • Merhaba, şimdilik böyle bir planımız yok, çünkü ekip olarak yoğun bir süreçten geçiyoruz. Fakat bize yardım etmek isteyen diş hekimi arkadaşlarımızın bizimle iletişime geçmesini bekleriz 🙂

 7. Güzel yazınız için teşekkürler.
  Bi sorum olacaktı benim. bahsettiğiniz 1 yıllık büyük stajlardaki deneyimde eğer özel bir hastanede bu büyük stajlardan birinde pratisyen olarak çalıştıysak da geçerli mi acaba?

  • Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Sorunuza gelirsek; hayır geçerli olmuyor. TUS sınavını kazanmanız gerekiyor. Fakat Hamad hekim alırken sınavların yanında mülakat da yapıyor. Mülakat için bahsettiğiniz yöntem yeterli/geçerli olabilir mi bilemiyoruz.

 8. Merhaba peki asistan olarak oraya gittikten sonra orda uzmanlık eğitimi alöaya nasıl hak kazanıyoruz paea mı ödüyoruz sınava mı giritoruz? Teşekkurler

 9. 3 sınavdan (usmle …) herhangi birisine girmek yeterli midir yoksa 3 üne de girmeli miyiz? Aynı şekilde ingilizce için de 2 sınav mı herhangi biri mi?

 10. Hocam, öncelikle bu kadar emek gösterdiğiniz için minnettârım size. Sayenizde baya bir şey öğrendim. Benim de birkaç sorum olacaktı:
  1. Bir sene asistanlıktan sonra belgelerimizle Katar’a mülakata gidiyoruz. Peki burada kabul alma şansımızın en yüksek olduğu branşlar hangileri? (Kadın doğum hastanesi olduğuna göre kadın doğum bunlardan birisi diye düşünüyorum. )

  2.ACGME akreditasyonundan bahsetmişsiniz. Bu akreditasyon anladığım kadarıyla uzmanlığımızın ABDde de denk olduğunu gösteriyor. Yani Katar’daki asistanlığımızdan sonra uzman olarak Amerika’da denkliğimiz oluyor doğru muyum?

  3.Usmle step1, usmle step2 ck Türkiyede yapılan sınavlar. Ama usmle step 2 cs ABDde yapılıyor. Acaba step 2 cs şartı da var mı o konuda bilgi göremedim?

  4.Türkiyede TUSu kazanıp bir sene asistan olmak zorunlu. Peki hangi hastane/okulda asistanlık yaptığımızın bir önemi var mı?

  5.Daha evvel öğrenciyken ABDye fellowship’e gitmiş olmak mülakatta belirgin bir avantaj sağlar mı?

  Biraz boğmuş olabilirim sizi. Ama cevaplarsanız beni o kadar mutlu edersiniz ki. Umarım sorularım gereksiz değildir ve diğer meraklı hekimlere de bir faydaları dokunur. Sevgiyle kalın:)

  • Merhaba Oya Hanım, güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Bu kadar soruya bakınca sizden iyi bir dahiliyeci olur gibi duruyor 🙂 En baştan belirtelim, bu soruların hepsini yanıtlayabilecek kadar bilgimiz yok ama Hamad’ın resmi sitesindeki ulaşım kanallarından ”İngilizce veya Arapça” iletişime geçmenizi öneririz. Sorularınıza gelirsek;

   1. Bu konuda detaylı bir bilgimiz yok. Ama 4 büyük bölümden birinde asistanlık yapmanız gerektiğini bir kez daha belirtelim. (Kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, dahiliye, pediatri)
   2. Doğrusunuz 🙂
   3. USMLE’in step 1 ve 2’sini geçmiş olmanız gerekiyor. Bizim araştırmalarımız o yönde, fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi Hamad’ın resmi kanallarıyla iletişime geçebilirsiniz.
   4. ”Bildiğimiz kadarıyla” nerede asistanlık yaptığınızın bir önemi yok. Zira hekim olduktan sonra mülakat kısmı sizin ne kadar iyi hekim olduğunuzla alakalı.
   5. Buna benzer tüm aktiviteler iş hayatında size olumlu yönde dönecektir. Ne kadar avantaj sağlar bilemiyoruz ama belli bir avantaj sağlayacağı kesin.

   Sevgiyle kalın 🙂

 11. merhabalar, öncelikle bu konuda bizi aydınlattığınız için teşekkürler.
  Türkiye’de asistanlık sırasında bu 4 majör bölümlerde yapılan rotasyonlar atıyorum 4 ay dahiliye 5 ay pediatri 4 ay kadın doğum toplamda 12 ayı geçiyor. acaba bu şekilde geçerli oluyor mu, bilgilendirirseniz çok mutlu olacağım:)

 12. Merhabalar
  Ben yaklaşık 3 yildir aile hekimliği yapıyorum. Avrupa ulkesinde okudum avrupa diplomasina sahibim. Katarda pratisyen hekim pozisyonları varmi varsa sartlari neledir? Pratisyen hekim olarak basvuru yapip ayni sekilde oradada uzman olmadan çalışma durumum varmi? Teşekkür ederim

 13. Selamlar yazınız çok çok güzel öncelikle çok teşekkür ederim sizinle bugün bir doktor ablamızın Katarı tavsiyesi üzerine tanıştım.şöyle bir sorum var direkt olarak bu büyük branşlardan birinde eğitim almadan pratisyen olarak gidip çalışmak mümkün değil mi aceba?

  • Merhaba Zehra Hanım, güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Bu sorularınızın cevaplarını Hamad’ın resmi sitesi üzerinden iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Çünkü konu hakkında net bir bilgimiz yok.

  • Zehra hanım katarda aktif çalışan doktor yakınlarınız mı var? katarda hekimliği hangi açılardan size önerdiler?. internetten okuduklarımız dışında birinci ağızdan bilgiler duymak çok faydalı olacaktır. şimdiden teşekkürler.

 14. merhaba kıymetli meslektaşlarım;

  ben istanbulda asistan doktorum ve katar Hamad medical corporation a geçen ay başvurdum. ön başvurum kabul oldu ve mülakat yapılmaya hak kazandım. mülakatı da geçen hafta gerçekleştirdik.şimdi sonuç bekliyorum.

  • merhaba, sizin adınıza sevindim, umarım çağrılırsınız, mülakata girdiğinize göre yazıda bahsedilen bütün şartları sağlamış olmalısınız, yazıda değinilen şartlar dışında birşey isteniyor mu… eksik ya da fazla birşey var mı. kolay gelsin

   • selamlar, çok teşekkürler, bugün kabul maili aldım.
    ”Congratulations! We are pleased to confirm that you have been matched to the Pediatrics Residency Training Program at Hamad Medical Corporation (HMC) for the 2020 academic year, beginning July 1, 2020. This year’s pool of applicants was highly competitive, and the Selection Committee was impressed with your credentials and suitability for a role in this program.” yaza kadar gerekli evrak, oturum ve çalışma izin prosedürleri olacakmış.

    ABD de yapmış olduğum stajlar sonucu aldığım 2 uluslararası tavsiye mektubu, bir tane kendi hocalarımdan aldığım mektup ile toelf dan 87 barajını geçmiş olmak,ikna edici bir intention letter, usmle step 1 ve 2 ck yı geçmiş olmak, mulakatta akıcı Ingilizce ile neden katarı seçtiğime dair veriler sunmuş olmak ve sanırım en önemlisi türkiye vatandaşı olmam oldukça etkili oldu bu seçilmemde.

    • Merhaba,

     Öncelikle tebrikler.

     Sorabilir miyim acaba, 1. hangi bölümde asistanlık yaptınız,
     2.Katar’da hangi bölüme başvurdunuz,
     3. Yurtdışı stajlarınız başvurduğunuz bölümle alakalı mıydı
     4. USMLE sınavlarına asistanlık döneminde hazırlanmak zor muydu?
     Cevaplarsanız çok sevineceğim. Teşekkürler.

 15. Selamlar, makalede yazılanı başarıp yakın zamanda gidip hekimliği katarda tecrübe edeceğimden forumdaki meslektaşlara yardımcı olabilmek adına mail adresimi bırakıyorum. Sizin de kendinizi ve düşüncenizi bana tanıtmanız şartıyla dönüş sağlayacağım. Hem ben de sizlerin fikir ve önerilerinizden faydalanırım. talhahepsen@gmail.com

 16. Merhaba internlik haricinde 1 yıl major dallarda klinik tecrübeye sahip olmamız isteniyor. sadece bir major dalda 1 yıl asistanlık yapmamız bunun için yeterlimidir. Tam olarak ne kastediliyor .teşekkürler.

   • Merhabalar benim bir sorum olacak di ben yeditepe tip fakultesi 5.sinif ogrencisiyim 1 sene kaldi fakultenin bitmesine asistanligida burada yapacam turkiyede yani ingilizceyi ana dilim türkçe gibi biliyorum katarda doktor olarak calisabilmek icin World Directory of Medical Schools’un veritabanında yer almasi gerekiyormus ben bu bağlantıya tikladim birsey anlamadim ama ozetle yeditepe tipdan mezun olup ve asistanligida burda yaptiktan sonra uzmanligi katarda yapabiliyor muyuz?

    • Merhaba Fatih Bey, o kadar spesifik detayı bilmiyoruz. Fakat sanıyorum ki Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi uluslararası akreditasyona sahip bir fakültedir. Ayrıca uzman olduktan sonra ülkelere kabul olma sürecinde sizin mesleki başarınız da oldukça önemli. Şimdiden meslek hayatınızda başarılar dileriz 🙂

     • Tsk ederim ama cok ilgilisiniz gercekten cok saolun🙏😊 severek takip ediyorum sizi ama bana net cvp lazim yani asistanligi burda yani turkiyede yaparsam uzman doktor olarak katarda calisabilir miyim yoksa asistanligi katarda yapmak daha mi mantıklı

 17. Selamlar ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..şu an Türkiye’de iç hastalıkları uzmanı olarak çalışıyorum yaklaşık 2 yıldır..sınavları gecebilirsem katarda hekim olma şansı nedir..yıldan yıla şartlarda zorlasma oldu mu olduysa bu ne duzeydedir? Şimdiden teşekkür ederim

 18. İyi günler hocam.
  Askerlik için uzun dönem Kasım 2020 celbinde teslim olacak şekilde, uzman tabip asteğmen olarak Samsun a gideceğim. Sanırsam sıhhiye okulu sonrasında, kendi tercih yerimizi seçebilmek için sınav varmış. Burada tercih hakkı kazanırsak, TSK askeri hekimi olarak Katar a gelebilme imkanı var mı? Biraz özel sektörü aşan bir soru oldu gerçi ama merak ettiğim olay, oraya askeri hekim olarak gelip askerlik bittikten sonra orada bir hastaneyle anlaşma durumunu kovalayabilir miyiz ? İngilizce de orta düzeyde, 1 sene boyunca pratik yapıp TOEFL çalışmak gerekecek.

  • Merhaba Tunç Bey, bu sorunun cevabını bilecek kadar konu üzerinde uzmanlaşsaydık hekim değil insan kaynakları benzeri pozisyonlarda çalışacak kişiler olurduk 🙂 Kaldı ki bu sorunuzun cevabını Hamad’ın resmi sitesi üzerinden iletişime geçebileceğiniz kanallardan da öğrenebileceğinizi sanmıyorum. Meslek hayatınızda başarılar dileriz :))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin