Ocak’ta Gezmek İçin Türkiye’deki En İyi 5 Yer

0
1783

Gezi M.D.’den herkese merhaba! Yeni yılın yeni serisi: “Türkiye’deki Enler”in Ocak yazısına hoş geldiniz.

Ocak ayı, mid-termleri ile uğraşan üniversiteliler, son yazılılarını veren liseliler için daima bir nefes alma dönemi olmuştur. Bu nedenle de kış temalı tatiller Türkiye’de en çok Ocak’ta yapılır. Ülkemiz, kış eğlenceleri için adeta bir cennet; Türkiye’nin dört bir yanında profesyonelce tasarlanmış kayak merkezleri var, kış sporları etkinlikleri devamlı düzenleniyor. Bunların üzerine kar beyazının albenisi eklenince tatili evde geçirmek pek cazip değil, di mi?

Bizim gibi düşünüyorsanız buyrun listemize!

5) Kartpostalları yaşamak isteyenlere : Abant Gölü ve Yedigöller | BOLU

Eğer çam ağaçlarının üzerindeki kalın kar tabakası, donmakta olan tertemiz göl ile birleştiğinde bir mucize gerçekleşsin; ben de fotoğraflayayım diye bir düşünceye sahipseniz rotanız belli: Abant Gölü. Kar taneleri sakince yere düşerken etrafı biraz turlayın, sıcak bir şeyler için ve düşüncelerinizi sıfırlayın. İnstagram’da paylaşacağınız fotoğraflarınız beğenileri kolayca toplayacak.

Abant Gölü, Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alıyor ve şehir merkezine 40km uzaklıkta. Eğer araba ile seyahat ediyorsanız, gelmişken Bolu merkeze uğrayıp, merkezden 40km kuzeyde yer alan Yedigöller Milli Parkı’na da geçebilirsiniz.

4) Periler diyarı Kapadokya | NEVŞEHİR

Son zamanlarda Reddit gibi platformlarda Türkiye’nin reklam yüzü vazifesi gören, biricik Kapadokya’mız. Erciyes Dağı’nın kilometrelerce ötede meydana getirdiği benzersiz bir yerleşke, elbette kışın da cazibesi üzerinde. Peri bacaları karlarla bezeli iken onları yukarıdan görebileceğiniz ikonik balon gezileri, Göreme’nin renkli gece hayatı, bölgenin ünlü şarap mahzenleri, açık hava müzeleri ve günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için, ısınmak için konaklayabileceğiniz kayalar içindeki oteller… Dünya üzerinde başka bir yerde yaşanmayan bir tecrübe.

Kapadokya’ya gelmişken; bölgeyle alakalı bir kış spesiyali de Erciyes Dağı. 80km uzaklıktaki Erciyes Dağı’na arabanızla, ya da sık sık hareket eden Kayseri merkez dolmuşlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Kayseri merkezde mantıları, yağlamaları, pastırmaları, pideleri mideye indirip son yıllarda modernize olmuş şehri turlamalısınız. Sonrasında Erciyes’te kayak yapıp acıkınca sucuk ekmek yiyerek ritüeli tamamlamalısınız. Belki Gezi M.D.’ye de bi kahve içmeye uğrarsınız, bilemiyoruz 😛

3) Kaplıca severler, toplanın: Ayder Yaylası | RİZE

Ayder Yaylası’nın yeşilin tüm tonlarıyla varken ne kadar güzel olduğu tartışılmaz bile, yetmezmiş gibi bir de termal sulara sahip! Termalin tadı en iyi soğuk zamanlarda çıkar, size de yaylayı karlarla kaplıyken görmek düşer. 250m derinden gelen sıcak sulardan kaplıcalarda çalışan fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimlerinden de yardım alarak faydalanabilirsiniz. Ahşap Karadeniz evleri ve nefes kesen manzara da hoş karşılanan bonus.


Ayder Yaylası

2) Kışın popüler çocuğu: Uludağ | BURSA

Söz konusu kış tatilleri ise Uludağ’dan bahsetmemek haramdır 😀 İstanbul’dan ve Bursa’dan, çevredeki tüm illerden turistlerin akın ettiği, kışın en canlı tatil bölgesi şüphesiz Uludağ. Kayak konusundaki sarsılmaz yeri ve ev sahipliği yaptığı kış temalı etkinlikleri Uludağ’ı Uludağ yapan unsurlar.

Uludağ

1) Kültleşmiş bir yolculuk: Doğu Ekspresi

Popüler kültürün son zamanlarda en çok benimsediği şeylerden biri, Doğu Ekspresi yolculuğu. Örtülü kuşetli ve 2 yataklı vagonlarda dillere destan kış yolculuğu Ankara’dan başlayıp Kars’a kadar sürüyor. Yolculuk öyle popüler ki, 1 ay öncesinden satışa çıkan biletler birkaç dakika içerisinde tamamen tükeniyor.

Kars’a vardığınızda tarihimizden de çok iyi bildiğimiz, çetin kışları ile ünlü Sarıkamış’a geçerek kayak ile bu yolculuğu taçlandırabilirsiniz. Sarıkamış’ın karı kristal kar denilen, özel bir tipte. Kayak merkezi sarıçam ağaçları ile bezeli. Yılın 6 ayı kar ile kaplı Sarıkamış’ta gezebileceğiniz Katherina Köşkü, Zivin Kalesi, Sarıkamış Kültür Evi gibi yapılar da var.

Sarıkamış dışında Kars’ta Ermenistan sınırına çok yakın bir yerde Ani Harabeleri yer alıyor. Ani Harabeleri, 2016’da UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ne kalıcı olarak giriş yaptı. 40000 m2’lik alana kurulu bu medeniyetler beşiği, herkesin görmesi gereken bir milli değerimiz. Eğer bir drone’a sahipseniz, unutulmayacak kayıtlar alabileceğiniz bir yer.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Sarıkamış Kayak Merkezi
Ani Harabeleri, Fotoğraf: Gezibo
Ani Harabeleri
Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin