Gastro MD | Eskişehir

0
2303

Eskişehir ve Ankara’nın ayazı meşhur derlerdi de inanmazdık. Fakat felakete dönüşen Eskişehir gezimizi (yol üstünde Ankara’ya da uğradık) tek bir cümleyle ifade etmek gerekirse: Çok soğuk annecim

Kış aylarının yeni modası Doğu Ekspresi’ni yapamayınca biz de yönümüzü batıya verdik. Yeri gelmişken söyleyelim, devlet yaz ayları içerisinde şirketler ve vakıflar için ihale açıyor. Bu ihalenin sonucunda da hemen hemen tüm yataklı ve örtülü kuşetli biletler satılıyor, haliyle Doğu Ekspresi yapmak istiyorsanız, ancak tur şirketlerinin sunduğu gezi paketlerinden yararlanabiliyorsunuz şu sıralar. Fakat önümüzdeki günlerde yoğun talep nedeniyle gün içerisinde ikinci bir trenin daha sefere başlayacağını öğrendik.

Konumuza dönersek Gezi MD’nin şahsına münhasır kurucularından Samet’in yaz aylarındaki Eskişehir gezisi üstüne, ekip olarak Eskişehir’i etraflıca gezmeye karar verdik. Fakat başta da dediğimiz gibi öylesine bir soğuk vardı ki dışarıya çıktığınızda sanki düşünceleriniz bile soğuktan yavaşlıyordu. Hal böyle olunca kapalı alanlar ve ziyadesiyle yeme-içme mekanları en büyük kurtarıcımız oldu. Sözü daha fazla uzatmadan buyrun önerilere:

Lanetli Soğukların Savaşçısı, Karakedi Bozacısı

Porsuk Çayı’na yakın küçücük bir dükkanda, plastik bardaklarda 5 dakikada bozanızı içip/yiyip gidebileceğiniz çok samimi bir yer burası. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtan, normalden biraz daha şekerli ve biraz daha koyu bir kıvama sahip bozalar yapıyorlar. Sahiplerinin muhabbetleri de çok samimi. Ayak üstü bozanızı yerken 5 dakikalığına da olsa muhabbet etmeyi unutmayın 🙂
Sabah Kahvaltısına veya Öğleüstü Açlığı Bastırmaya Birebir, Çiğ Börek

Çiğ börek veya öz Türkçe ifadesiyle şırbörek, aslında bir Tatar böreği. Yarım ay şeklindeki hamurun içine konulan dana kıyma ve kavrulmuş soğandan hazırlanmış sulu bir harç, böreğin asıl olayı. Temiz yağda kızartılan börekler o kadar lezzetli oluyor ki, çok sıcak olmazsa ardı ardına 10 tane yenilebilir. Yanında dengeleyici olması adına güzel demlenmiş bir çay veyahut klasik olarak ayran da içilebilir.

Mekan önerileri:

  • Papağan Çiğbörek
  • Malhatun Sultan Çiğbörek

Öğlen Yemeğinde Pino Burger’e Şans Verin

1978 yılında kurulan Eskişehir’in burgercisi Pino Burger, yerli McDonalds gibi adeta. Yumuşacık ekmekleri, iyi pişmiş smashed köfteleri (genel kullanımı smashed, fakat Türkçe karşılığı olarak ezilmiş olarak ifade edebiliriz. Bir tür pişirme tekniğidir.) ve köftenin üzerindeki Rus salatası formülüyle alışılmış burgerlerden farklı bir dokusu var. Bu noktada McDonalds, Burger King gibi hamburgercilerden çok daha iyi fakat İstanbul’daki iyi burgercilerin çok gerisinde olduğunu söylemeliyiz. Hatta Kayseri’deki birçok burgerci de Pino’ya göre çok daha iyi burgerler yapıyor. Yine de Eskişehir’e gitmişken yerli McDonalds’ı denemeden dönmeyin deriz.
Akşam Yemeğine Eskişehir’in Meşhur Köftesi, Balaban Köfte

Balaban kelime anlamı olarak iri, büyük anlamına gelir. Adına da yakışacak şekilde iri ve sulu köfteler, bir tür iskender kebabı misali yağda kavrulmuş ekmek, salça sosu ve bol tereyağıyla servis edilir. İskender kebabından farklı olarak yoğurt tabağın yanına koyulmaz, salça sosun üzerine dökülür. Bu yemeğin de Tatar yemeği olduğu söylenir. Kırım Tatarlarının Eskişehir mutfağına çok şey kattığını söyleyebiliriz böylece.

Mekan önerileri:

  • Abdüsselam Balaban
  • Fahrettin Usta Tarihi Meşhur Balaban Kebap
kaynak:foursquare @Tumay D.

Bonus: Tatlıdil Köftecisi

Vedat Milor’un en son projesi olan Vedat Milor Lezzet Rehberi sayfasında( bir Instagram sayfası) Eskişehir’de önerilen mekanlardan birisi Tatlıdil Köftecisi. Bizim gidip deneme fırsatımız olmadı ama, hem internetteki yorumlar hem de sayfadaki yorum oldukça olumlu. Buraya da bir göz atmanızı öneririz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Lezzet Rehberi – Vedat Milor (@vedatmilorlezzetrehberi)’in paylaştığı bir gönderi ()
Akşam Yemeği Sonrası için Öneriler

Eskişehir tam anlamıyla öğrenci şehri olduğu için akşam ve gece saatlerinde keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok kahveci, bar, mekan var. İşte bizim denediğimiz mekanlardan bazıları:

  • İncir Waffle

  • River Garden Cafe
kaynak:tripadvisor.com
  • Rumeli Çikolatacısı
rumelicikolatacisi.com
  • Diesel
kaynak: nenerede.com
  • Spr Pub
kaynak: tiyatrolar.com.tr

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin