Gastro MD | Kayseri Tatlı Rehberi

0
2846

Gastronomi hakkında bir şeyler yazmak beni her zaman heyecanladırır. Maalesef Vedat Milor gibi gurme olduğumdan değil ama, hayatımda gerçek anlamda hobilerim varsa, gastronomi de onlardan birisi. Çiğ, birbirlerinden tamamen farklı, alakasız ve hatta tadı oldukça kötü olan bileşenlerin bir araya gelip ortaya muhteşem şeylerin çıkması beni her zaman şaşırtmıştır. Tabii bunu söylerken şefin sevgisini de yemeğe kattığını söylemeden geçmeyelim 🙂 Velhasıl konu gastronomi ise, her zaman söyleyecek bir şeylerim var.

Hal böyle olunca daha önce bu sitede gastronomiyle alakalı birçok yazı yayınladık. Bunlardan bazıları da Gastro MD | Kayseri ve Kayseri Yemek ve Restoran idi. Kayseri yemek kültürü hakkında bu kadar şey yazdıktan sonra aslında yemeklerden tamamen ayrı düşünülmesi gereken tatlılar için de bir yazı yazmaya karar verdik. Ve sözü daha fazla uzatmayalım, işte beğendiğimiz yerler ve tatlar;

Künefenin Kralı

Talas-Bahçelievler Mahallesinde bulunan Künefenin Kralı, son 2 yıldır Kayseri’ye künefenin nasıl olması gerektiğini öğretti desek yeridir. Zira daha önceden toptancıdan aldığı hazır künefeleri pişirip bakır tabakta getiren mekanlar, şimdi kendine çeki düzen vermeye başladı. Künefenin çıktığı yerde de künefeyi yemiş biri olarak söyleyebilirim ki, Künefenin Kralı Türkiye çapında benim için. Bir kere kullandığı malzemeler gerçekten en iyisi, künefenin yanında getirdikleri kaymak bile market ürünü olmadığını hemen belli ediyor. Ustaları pek maharetli, tatlının şerbeti kimseyi rahatsız etmiyor veya kimse benim künefem yanmış demiyor. Ayrıca son zamanlarda meşhur olan hasır, spesiyal gibi aslen Antep’teki Cumba Künefe’den çıkma künefe çeşitlerini de layığıyla yerine getiriyorlar. Kısacası Talas’taki şubesine gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.

(Foursquare@Şerife Nur Ö.)

Antepsan Baklava

Aslen Gaziantep merkezli olan Antepsan Baklava için, gönül rahatlığıyla Kayseri’deki en iyi baklavacı diyebiliriz. Günlük olarak Antep’ten gelen baklavaları gerçekten taze bir şekilde sunuyorlar. Tazeliğinden başka lezzet olarak da Gaziantep baklavalarından bir farkı bulunmuyor. Hem taze hem de gerçekten Gaziantep baklavası gibiyse söyleyecek pek bir şey kalmıyor bize, fakat firmanın alamet-i farikası olan midye baklavadan bahsetmek gerek. Klasik baklavalardan farklı şekliyle ve dokusuyla kesinlikle tadılması gereken midye baklava, özellikle çikolatalı haliyle oldukça şaşırtan cinsten. Çikolatanın ve antep fıstığının uyumunun bir baklava hamuru içinde yakalanabileceğini biz de beklemiyorduk ama bu baklava tüm tahminlerinizi boşa çıkarıyor.

(Fousquare@Ahmet Burak Y.)Cadı’nın Evi

Hansel ve Gretel’deki şekerden yapılma cadının evini hatırlıyor musunuz? Hani çocukların gözünü döndüren, kendinden geçiren. Bizim bahsini ettiğimiz Talas-Bahçelievler’deki Cadı’nın Evi şekerden mi yapıldı bilmiyoruz ama bardakta kuplarının baş döndürücü olduğunu söylemek gerek. Kullandıkları malzemelerin kalitesi, üst düzey çikolatası ve katmanlı lezzetleri olan kuplarıyla oldukça başarılılar. Sıcak zamanlarda serinlemek için Behnane, çikolataya doymak için de Afife oldukça güzel bir seçim olacaktır. Ayrıca şehirdeki diğer bardakta kup yapan mekan Chocolabs’a da uğrayıp favorinizi seçmenizi öneririm. Hangisi daha iyi tatlı yapıyor karar vermek zor 🙂

(Foursquare@Fevziye K.)

İncir Tatlısı için Elmacıoğlu İskender

Kayseri’nin meşhur lokanta zinciri Elmacıoğlu sadece güzel iskender yapmıyor, tatlı konusunda da oldukça iddialılar. Kayseri’nin eski işletmeleri tarafından artık klasikleşmiş hale gelen nevzine ve ekmek tatlısından başka incir tatlısını da hakkıyla yapıyorlar. Buldukları iri ve kaliteli incirin içerisine yine oldukça kaliteli ve doygun bir tada sahip ceviz kullanıyorlar. Tatlının yanına getirilen kaymak ve de güzel demlenmiş çayla beraber keyifli bir tatlı sefası sizi bekliyor. Ayrıca fiyatının da oldukça uygun olduğunu söyleyelim. Son olarak incir tatlısı genel olarak kış ve bahar aylarında menüde bulunuyor.

kaynak: Gökhan Rakıcı-sonradangurmeyim.comKatmer için Maide Pide

Düvenönü’nde yaklaşık 4 yıldır hizmet veren Maide Pide Restoranı, Gaziantep’in meşhur katmerini güzel yapan iki mekandan birisi.(Diğeri Anteplioğlu Baklava) İncecik açılmış hamur fırında o kadar güzel pişiyor ki, çıtırlığıyla kişiyi kısa bir süreliğine Antep’e götürüyor desek yeridir. Ayrıca bu mekanda kullanılan kaymak da yukarıda saydığımız diğer mekanlar gibi oldukça kaliteli, ağızda dolu bir tat bırakıyor. Bir şeyi belirtmeliyiz ki, her ne kadar hamurlar ince açılsa da Antep’te yediğimiz katmerlerin daha da ince olduğunu söylemeliyiz. Fakat tutturdukları güzel kıvamla Maide gayet tercih edilebilir bir mekan.

kaynak:maidepide.com.tr

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin